Ana sayfa » Acaba karım hamile mi?
#CİNSELLİK

Acaba karım hamile mi?

Uzun zamandır bu haberi bekliyordunuz. Planlar yapıldı. Heyecan çok fazla..
Peki acaba gerçekten öyle mi? Gerçekten hamile misiniz? Belli bir “hale” gelmiş çoğu kadın aynı arzuyu duyar. Anne olmak. Kendini bir bebek ile hayal eder. Eşinin nasıl bir baba olacağını gözünde canlandırmaya çalışır. Kendi annesinden bebeklerle ilgili bilgi toplamak ister.
9 ay süren bir gebelik macerası ve sonrasında hayatınızı tamamıyla bir serüven haline getirecek bir netice.

“Acaba karım hamile mi?” diyorsanız, heyecan dorukta demektir.

Hamilelik belirtileri kadından kadına değişiklik gösterdiği gibi, iki hamilelik geçirmiş bir kadının her iki gebeliği de farklı belirtilerle ortaya çıkabilmektedir.

Hemen her zaman doktor veya bir klinik tarafından yapılan kan, ultrason vb. testlerde kesin sonuç elde edilebilir olsa da, doktor kontrolünden önce, “Acaba karım hamile mi? ” sorusunun cevabını doğrulayabilecek belli başlı belirtiler vardır.

İşte bunlardan en belirgin olan hamilelik belirtileri

Gecikmiş Adet Dönemi:

Gecikme veya adetin hiç olmaması en büyük gebelik belirtilerinden biridir. Bazı kadınlar gebelikleri sırasında adet görebilmekte olsalar da, çoğunlukla bu çok kısa sürmekte yada çok az miktarda kanama görülmektedir.

Hassas Göğüsler:

Gebelik döneminin ilk 3-4 haftasında göğüsler, özellikle uç kısmında hassasiyet, ağrı ve gerilme hissi görülebilir.

Yorgunluk ve İsteksizlik:

Olması muhtemel bir gebelik çoğunlukla hormonal değişikliklerinde getirisi ile, yorgunluk, uyuma isteği gibi hisler doğurabilir. Özellikle sabahları yataktan kalkmak istememek veya akşamları çok erken saatlerde uyku ihtiyacı hissetmek gibi.

Bulantı veya Kusma:

Çoğunlukla sabahları ortaya çıkan öğürmeler ve belli kokulara karşı hassasiyet ve sonrasında gelen öğürtüler gebeliğin habercisi olabilir. Koklama duyusunun normalden çok daha fazla çalışması ile ortaya çıkan bu durum, bazı kadınlarda hamilelik dönemi boyunca devam edebilir.

Baş Ağrısı:

Erken hamilelik belirtilerin bir taneside baş ağrılarıdır. Hormonlardaki değişimin bir sebebi olarak ortaya çıkan baş ağrıları çoğunlukla ilk 3 aydan sonra geçmektedir.

Sıklıkla İdrara Çıkma:

Gebeliğin erken dönemlerinde normalden çok daha fazla tuvalete gitme ihtiyacı ortaya çıkabilmektedir. Bu durum çoğunlukla 6-8 hafta arasındaki gebelik döneminde yaşanmaktadır.

Göğüs Ucu Etrafında Koyulaşma:

Esmer bayanlarda çok daha sık ve daha belirgin görülen bir durumdur. Gögüs ucu olduğundan çok daha koyu bir hale dönüşmeye başlar.

Aşermeler:

Hamilelik belirtilerinden halk arasında da en fazla bilineni, aşermelerdir. Belli veya sürekli değişen bir besine, karşı koyulmaz bir istek doğabilir. Bazı kadınlarda, daha önceden hiç tatmadığı ya da tadından çok hoşlanmadığı yiyecekleri gebelikle beraber aşerdiği görülebilir.

SON OLARAK;

Erken gebelik belirtileri her zaman doğrulayıcı olmayabilir. Elbette; en doğru tanıyı konunun uzmanı, çeşitli testler sonucunda doğrulayacaktır.

Gebelik işareti olarak sıralanabilecek belli başlı belirtilerin; stres, hormonlarla ilgili bozuklukla, doğum kontrol hapları, yetersiz beslenme, yaklaşan adet dönemi, gebe kalamama kaygısı, gebe kalmaktan endişe duymak gibi tahmin edilenden çok farklı sebepleri de olabilir.

Sağlığımızla ilgili olan her durumda olduğu gibi, kesin kanıya varmadan önce mutlaka bir uzman hekimin değerlendirmesine başvurmak gerekir.

 

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

Google’da Ara