Ana sayfa » Adet geciktirici hap zararlı mı?
AŞK VE SEKS SÖZLÜĞÜ

Adet geciktirici hap zararlı mı?

Adet geciktirici hap zararlı mı?

Regl dönemimiz zaman zaman hiç olmaması gereken bir döneme denk gelir. Mesela romantik bir geceye 🙂 Veya yaz tatilimize ve hatta düğün gecemize bile denk gelebilir. Bu durumlarda tıbbın bize hediye ettiği bazı yöntemlere başvurmak mümkün. Ancak acaba adet geciktirici hap zararlı mı ve ne sıklıkta kullanılabilir?

Geciktirici haplar! Adet geciktirici hap zararlı mı?

Olmazsı gereken zamandan 3 ila 5 gün arasında bir gecikme sağlayan adet geciktirici hapları kullanmayı sakın alışkanlık haline getirme. Tıpkı ertesi gün hapı gibi hormonlarını olması gerekenin aksine çevirmeye yarayan geciktirici haplar yalnızca çok gerekli olduğunda kullanılmalı.

Geciktirici haplar yoğun progesteron içermekte bu yüzden uzmanlar yılda 2 defayı geçmemeyi öneriyor. Bunun yanında adet geciktirici haplar yumurtalıklarımızdaki döngüyle rahim iç duvarlarındaki döngü arasındaki dengeyi olumsuz etkileyebiliyor.

Yani hamile kalma sorunlarına sebep olabilir, elbette eğer çok sık kullanırsan! İlacı bıraktıktan 2-3 gün sonra adet dönemi başlıyor ve genelde 2. günen sonra devam etmiyor. Eski düzene dönmesi ertesi ayda gerçekleşiyor.

Eğer 40 yaşını geçtiysen, karaciğer sorunları yaşıyorsan ve emboli geçmişin varsa regl geciktirici haplardan kullanman tavsiye edilmiyor.

 

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

Google’da Ara