Ana sayfa » Akılları baştan alan evlilik gelenekleri
#AŞK

Akılları baştan alan evlilik gelenekleri

Evlilik gelenekleri

Her kültürün kendine has ritüelleri var. Elbette evlilik konusu da ritüellerden nasibini alan bir konu. İki insanın hayatlarını birleştirmesi her kültür için törensel bir kutlama ve kendi içinde özel olan anları barındıran harika bir hatıra. Yıllarca hatırlanacak olan bu özel günü daha da özel hale getiren evlilik gelenekleri bazı ülkelerde o kadar şaşırtıcı ki, genç nesiller kendi kültürlerindeki evlilik geleneklerini uygulamak bile istemiyor.

Farklı ve şaşırtıcı evlilik gelenekleri

Ülkemizde devam eden kız isteme geleneğini bilmeyen, evlenip yaşamayan çok azdır. Çiftin evlenmeye karar vermesi ile ailelerin bir araya gelmesinin de zamanı gelir. Erkek tarafı yani damadın ailesi çiçek ve çikolata alarak kızın ailesinin yaşadığı evi ziyaret eder. Bu ziyaret sırasında gençlerin aldığı evlenme kararı aileler tarafından da uygun görülüp görülmediği sohbeti edilerek, erkek tarafının en yaşlısı, kız tarafının en yaşlısından kızı ister.

Ülkemizdeki bu kültür benzeri ve düğün sırasında uygulanan bazı gelenekler şans getirdiğine inanıldığından, bazıları evliliğin devamına etki ettiği düşünüldüğünden, bazıları ise sebebi bilinmeyen bir evlilik geleneği devamından yapılmaktadır.

Eğlenceli ve şaşırtıcı evlilik gelenekleri

Hindistan evlilik geleneği

Hindistan’ın evlilik geleneklerinden biri düğün gecesi büyük bir ateş yakmaktır. Gelin ve damat ateş etrafında dans ederken, mindere ilk oturanın evlilikte sözü geçen olacağına inanılır. Ülkemizde bunun benzeri nikah sırasında ayağa basma olarak yapılmaktadır.

Kuzey Kore evlilik geleneği

Kuzey Kore evlilik geleneğinin en önemli sembollerinden biri kaz ve ördek. Damat at üzerine biner ve ardında kazlar ile kızı evinden almaya gider. Ördek ile ilgili olan evlilik geleneği ise şöyle; yeni evli çiftin evine tahta bir ördek koyuluyor. Çift ördeği ters koyduysa evliliklerinin sorunlu ilerlediği, düz koyarsa oldukça iyi anlaştıkları anlamına geliyor.

Vikinglerin evlilik gelenekleri

Gelinin damat adayına açık arttırma ile verildiği Viking evlilik gelenekleri de oldukça eskilere dayanıyor. Damat adayı kız için bir fiyat belirleyerek, kızın babasına sunuyor. Kızın babası fiyatı az bulursa arttırmasını istiyor ve bu durum iki tarafta tatmine edici fiyat konusunda hem fikir olana kadar devam ediyor. Ülkemiz geleneklerindeki başlık parası evlilik geleneği ile benzer bir gelenek.

Bosna Hersek evlilik geleneği

Ülkemizde olduğu gibi Bosna Hersek’te de kız isteme merasimi evlilik gelenekleri arasında yer alıyor. Damadın ailesinin kızı istemesi, kız tarafının damadı beğenmesi ve evlilik ile ilgili bir karar vermesinden sonra kahve yapılıyor. Eğer damada gelen kahve acı veya ekşiyse kız tarafının evliliğe onay vermediği, tatlıysa onay verdiği anlamına geliyor.

Pakistan evlilik geleneği

Pakistan’da yapılan kız isteme geleneğinde damadın öncelikle ruhsal sağlamlığı test ediliyor. Kız istemeye gelen erkek tarafı için biraz zorlayıcı bir sınav olsa da kızı vermeden önce damada çeşitli sorular sorulur ve sinir durumu test edilir.
Testi geçen damat adayı kızı almaya hak kazanmış demektir.

Guam evlilik gelenekleri

En şaşırtıcı evlilik geleneklerinden biri de Guam’da yapılıyor. Guam’ın evlilik geleneklerine göre bakirelerin evlenmesi uygun değil. Guam’da kızlar evlenmeden önce para karşılığında bekaretlerini kaybediyor. Ülkemiz evlilik geleneklerinde ise bekaret oldukça önemli bir tabu olarak biliniyor.

Moritanya evlilik gelenekleri

Evlenecek olan gelin adayının 100 kilo olması Moritanya evlilik geleneklerinden biri. Evlilik öncesi gelin adayı damadın ailesi tarafından sürekli olarak yediriliyor. Yani Moritanya gelinleri gelinliğe girebilecek miyim derdi yaşamıyor J

Kolombiya evlilik gelenekleri

Kolombiya’nın evlilik geleneklerinin en şaşırtıcısı gerdek gecesine ait. Gelinin annesi gerdek gecesinde yatağın yanında oturuyor ve çift ilk gecesine bu şekilde giriyor. Ülkemizde bazı yörelerde uygulanan ertesi gün kanlı çarşaf asma geleneği ile aynı mantıkta uygulanan bir evlilik geleneği olarak biliniyor.

Kırmızı Kalp

 

Google’da Ara