Ana sayfa » Asabi Erkek Sendromu nedir?
#İLİŞKİLER

Asabi Erkek Sendromu nedir?

Asabi Erkek Sendromu nedir

Stres ve asabiyet çağın hastalığı gibi görüldüğünden bir noktaya kadar asabi olmamız kabul görebiliyor. Ancak yaşam kalitemizi düşüren, sürekli sinir halinde olmamıza sebep olan, ilişkimize, işimize, ailemize ve sevdiklerimize kötü şekilde yansıyan asabiyet ciddi bir rahatsızlık ve belki de yardım almamız gereken bir durum.
Asabi Erkek Sendromu nedir, hemen açıklayalım… Asabi erkeklerde şu şekilde ortaya çıkıyor; aşırı şekilde duyarlılık, anksiyete, hayal kırıklıkları, kızgınlık, bir anda parlama. Asabi erkek sendromu orta yaş ve üzeri erkeklerde ortaya çıkan biyokimyasal değişiklikler hormonlardaki dalgalanmalar, stres faktörü ve en çok maskülen kimliğin kayboluyor oluşu ile ortaya çıkıyor.

Asabi erkek sendromu az biliniyor ancak çok yaygın.

Değişen yaşam şartlarına ayak uydurmakta zorlanan çağımız orta yaş ve üzeri erkeğinde çok fazla görülen asabi erkek sendromu bir tür sosyal ve duygusal ikilem.

Asabi erkek sendromu yaşayan erkeklerde sinirlilik halini bastırmak için alkol eğilimi çok fazla görülüyor.

2002’de, Tıbbi Araştırma Konseyi İnsan Üreme Ünitesinden İskoç bilim adamı Gerald Lincoln, birkaç yılda erkek hayvanlardaki testosteron seviyesini ölçen bir çalışma yaptı. Bu hormondaki artarak ilerleyen azalma erkek hayvanların daha huzursuz ve duyarlı olmasına ve daha az cinsel iletişim kurabilmesine sebep olduğunu ispatladı. Çıkan sonuçlar karşısında daha kapsamlı inceleme başlatan Jed Diamond, kliniğine danışan 40-50 yaş aralığındaki erkekler üzerinde yaptığı araştırma sonuçlarını gösteren bir kitap yayınladı ve Asabi Erkek Sendromunu tanımladı. Bu tanıma göre; enerji ve motivasyon eksikliği, cinsel isteğin azalması, ruh hali değişiklikleri, sinirlilik hali, depresyon ve saldırganlık olarak ortaya çıkan durum asabi erkek sendromu olarak kayıtlara geçti.

Londra’daki Wellman Clinic’in doktoru Dr. Petty asabi erkek sendromunun 45 yaş ve üzeri erkeklerin %50’sinde göründüğünü savundu. Bu teşhisi koymanın çok kolay olmadığını ancak kadınlar için uygulanan hormon tedavisinin benzerinin erkek için de yapılması üzerinde çalışıldığını belirtti.

Asabi Erkek Sendromu neden oluyor?

Uzmanlar asabi erkek sendromunun sebebini 5 ana başlıkta topluyor. Hormonlar yani testosteron seviyesindeki düşüş, protein tüketiminin fazlalığının serotonin seviyesine olumsuz etkisi, stres seviyesi artışı, toplumsal rollerdeki değişimler ile cinsel kimlik karmaşası, partner ile kurulan bağın bozukluğunun sebep olduğu sevgisizlik hissi.

Asabi Erkek Sendromu nasıl anlaşılır?

Eğer kendinizde asabi erkek sendromu olduğunu düşünüyorsanız veya duygusal dalgalanmalarınıza bir sebep bulamıyorsanız, aşağıdaki maddelerden birçoğunun kendinizde varlığını saptayarak bir uzmana (psikolog/psikiyatri uzmanı) görünmekte fayda var. Unutmayın, hiçbir sorun kadar de değildir, çözümsüz de değildir. Yeter ki isteyin 😉

Asabi Erkek Sendromu belirtileri

 • Küfür etmeden duramıyorum çünkü her şey sinirimi bozuyor
 • Bir şeyleri parçalamak istediğimi hissediyorum, sanki o zaman rahatlarım gibi geliyor.
 • Eskiden bu kadar nezaketsiz bir adam değildim, ama içimden nazik olmak gelmiyor.
 • Kavga çıkartmak için bahane aradığımı kendime itiraf ediyorum.
 • Sabırsızım, kesinlikle. En ufak bir zaman için bile beklemeye tahammülüm yok.
 • Kendi sınırlarımı çizmek konusunda çok hassasım. Biri o sınırı aşarsa vay haline.
 • Etrafımdakiler çok kaba olduğumu söylüyor ve birçok arkadaşım ile küsüm.
 • İnatçı oluşum yüzünden sık sık eşimle de tartışıyorum. Ama bazen hangi konuda inat ettiğimi ve neden inat ettiğimi bile hatırlamıyorum.
 • Kalp kırdığımı fark ediyorum ama geri vites yapmak içimden gelmiyor.
 • Sinirli olduğumu söylüyorlar ama ben aslında haklarımı savunuyorum. Bu zamana kadar savunmadığım haklarımı bile.
 • Fiziksel olarak kendime ve etrafımdakilere zarar veriyorum.

Add Comment

Yorum yapmak için tıkla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google’da Ara