Ana sayfa » Aseksüel nedir?
AŞK VE SEKS SÖZLÜĞÜ

Aseksüel nedir?

Columbia Üniversitesi’nde cinsellik eğitimcisi olan Sari Locker verdiği bir röportajda aseksüelliği şöyle tanımlıyor; Aseksüel birey kadın veya erkek, herhangi bir cinse karşı ilgi ve cinsel duygular beslemeyen, cinsel ilişki veya cinsel temasta bulunmak istemeyen, hiçbir cinse karşı cinsel duygulara sahip olmayandır. Aseksüel nedir konusu zaman zaman farklı bir cinse ilgi duymak veya dönemsel olarak cinsel isteksizlik yaşamak ile karıştırılabilmektedir.

Aseksüel nedir?

Aseksüel birinin duygusal olarak hiçbir şey hissetmediği doğru bir inanış değildir. Cinsel yönelim yoksunluğu olarak tabir edilen aseksüel yaklaşımda kişi cinsel ilişkiye karşı tiksinme, iticilik hissedebilir ve tepki gösterebilir.

Bir birey doğuştan aseksüel olabilir veya sonradan aseksüel olduğunu hissedebilir. Aseksüellikte, eşcinsellik, heteroseksüellik, biseksüellik gibi doğal bir cinsel yönelimdir.

Araştırmalar dünyada yaşayan insanların %1’lik kısmının aseksüel olduğunu göstermektedir. Bazı inançlara göre cinsel hazlardan uzak durma, manevi hazlara yönelmede aseksüelliğe olan eğilimi destekleyebilir.

Aseksüel olduğumu nasıl anlarım?

Aseksüel bir birey karşı cinse veya kendi cinsine karşı duygusal hisler besleyebilir ancak bu cinsel eğilimi olacağı anlamına gelmez.

Bilinen ünü aseksüel isimlerden bazıları ressam Salvador Dali, bilim adamı Newton, felsefeci Kant ve Tüketici haklarının ilk savunucusu Nader’dir.

Aseksüel biri cinsel ilişkiye girebilir mi? Aseksüel biri aşık olabilir mi?

Aseksüellik bir hastalık veya psikolojik bir bunalım hali değildir. Bununla birlikte aseksüel olmanın seks dürtülerinin düşük olması, cinselliği geç yaşamak, dini inançlardan dolayı cinsel ilişki yaşamamış olmak ile bir ilgisi yoktur. Aseksüel olmak cinsel çekim veya cinsel ilişkiye girme ihtiyacı duymamaktır.

Add Comment

Yorum yapmak için tıkla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

Google’da Ara