Ana sayfa » Aşıkken vücutta neler oluyor?
#AŞK

Aşıkken vücutta neler oluyor?

Aşık tanımını en çok karnımda kelebekler” olarak yapıyoruz. Ancak aşıkken vücutta neler oluyor gerçekten bilmiyoruz. Aşkın vücut kimyasında ve tepkimelerinde bir çok şeye etki ettiği bilimsel olarak ispatlanmış.

Aşıkken vücutta neler oluyor?

Aşıkken beyinde yeni aktiviteler

Sexual Medicine isimli dergide yayınlanan bir araştırmaya göre ilk görüşte aşk gerçek olabilir. Aşık olduğumuzda beynimizdeki 12 bölgede aktivite yaşanıyor. Yani aslında aşık olduğunuzu saniyenin beşte biri gibi kısa bir zamanda anlayabilirsiniz.

Aşıkken kalp duruyor ( Şaka şaka yavaşlıyor)

Aşık olduğunuzda hormon seviyenizde değişim meydana gelir. Bunun sonucunda ise tansiyon ve kalp hızı düşer. Yani kalbim duracak gibi oluyor aslında abartı değil, aşık olduğunuzda gerçekten yaşayabileceğiniz bir durum.

Aşk acısı nedir?

 Aşıkken uyu sorunları yaşıyoruz

Aşıkların genel sıkıntılarından biri de uykularının düzenini kaybetmesidir. Bu nedenledir ki aşıkken sabaha kadar uykumuz gelmeden mesajlaşabilir veya telefonda konuşabiliriz. Aşık olmak sizi uyanık tutuyor.

Aşıkken ağrı hissetmiyoruz

Stanford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre aşk, beyinde bazı bölgelerdeki sinirleri aktif ediyor. Bu gölgelerin ağrı kesici ilaçların etki ettiği yerlerle aynı olduğu tespit edildi.

Aşıkken daha unutkanız

Aşk sizi çembere aldığında beyniniz aşk hormonu olarak bilinen oksitosin salgılamaya başlar. Oksitosin, hafızayı sekteye uğratan bir etkiye sahiptir. Aklınızın havada olduğunu söyleyenlere kızmayın.

Aşıkken kıskançlık ortaya çıkıyor

Görünen o ki  aşık olduğunuz kişinin başka bir kadınla konuşmasına tahammül edemiyorsunuz. Araştırmalar aşkın kıskanç tarafınızı açığa çıkardığını gösteriyor.

Aşıkken herşeyin tadı daha güzel

Amerikan Psikoloji Derneği’nin yaptığı araştırmada aşık gençlere bir dizi yiyecek ve içecek verilmiş ve tatlarını tarif etmeleri istenmiştir. Sonuç: Ne yerseler yesinler her şey tatlı gelmiş!

Aşıkken konsantrasyon yerlerde

Konsantrasyonunuzun bozulması için adında geçen iki harf bile yetiyorsa aşıksınız demektir. Aşk, konsantrasyon kabiliyetinizi sekteye uğratır.

Aşıkken ses tonumuz daha yüksek

Evrimsel Psikoloji dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre kadınlar çekici buldukları erkekle konuşurken seslerini yükseltiyor.

Aşıkken kemiklerimiz güçleniyor

Süt mü bu demeyin! Araştırmalara göre mutlu evliliklerdeki çiftlerin kemikleri daha güçlü.

Kırmızı Kalp

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

Google’da Ara