Ana sayfa » Aşka bağımlı olmak neden canımızı acıtıyor?
#AŞK

Aşka bağımlı olmak neden canımızı acıtıyor?

Aşka bağımlı olmak

Ben tam bir aşk insanım diyen, aşksız yaşayamayan, hayatında aşk olmadığında mutsuz olan, bir ilişkiden birine koşanlara aşk bağımlısı deniyor. Ancak aşka bağımlı olmak kişinin tercih ettiği ve her zaman mutlu olduğu bir durum değil. Aşka bağımlı olmak bir noktada kendi hayatını ikinci plana atmak ve çoğu zaman da aşkın esiri olmak anlamına da geliyor.

Aşka bağımlı olmak insana neler yapar?

Kendi benliğini hiçe sayıyor musun?

Kendi benliğinden vazgeçerek aşka bağımlı olmak zaman içinde kendimizi ilişki yaşadığımız kişinin gözünden görmek demek. Ben kimim, ne istiyorum, ne hayal ediyorum demek yerine sevdiğimin gözünde neyim, kimim diye düşünmek ve buna göre yaşamak. Giyim tarzımızın, sosyal yaşantımızın, fikirlerimizin sevdiğimiz kişiye göre şekillenmesine seyirci kalmak ve bunun farkına bile olmamak. Kendi benliğimizden vazgeçerek aşık olduğumuz kişiye göre şekillendirdiğimiz bir hayatı yaşadığımızda değişimimizi olumlu olarak görüp, bundan mutluluk duyarız.

Sosyal çevrenden koptun mu?

Arkadaşlarımız ve ailemiz ile geçirdiğimiz zamanın eskisi gibi olmaması aşka olan bağımlılığımızdan kaynaklanır. Her fırsatı birlikte geçirmeyi tercih etmek artık özlemden değil bağımlılıktan kaynaklanır. 1 gün bile görmemek acı verir, kaybetme korkusuna sebep olur. Arkadaş ve aile bireylerinden “artık seni eskisi kadar göremiyorum” sitemleri gelir ancak biz her zaman bir bahane buluruz.

Hayal kırıklıklarını görmezden geliyor olabilir misin?

Aşık olunan kişi tarafından hayal kırıklığına uğratılmak, verilen sözlerin tutulmadığını düşünmek ve bu durum karşısında acı hissetmek aşkta bağımlı olmanın göstergelerinden biri. Onun artık ilişkinin başlarında olduğunu düşündüğümüz kişi olmadığını görüyor ancak bunu kabullenmek istemiyor olabiliriz. Bu durum ona değil zihnimizde yarattığımız kişiye aşık olduğumuzun göstergesidir. Yaşadığımız hayal kırıklığını hissetmemek ve bu durumlar yüzleşmemek için yan yana olmadığımız zamanlarda çok özler, mesajlarımızda büyük bir aşk yaşar ancak yan yana olduğumuzda ya kavga eder yada uzak durmak isteriz.

Kendini değersiz hissediyor musun?

Aşık olunan kişinin eleştirileri veya yaralayıcı tavırları karşısında acı çekmek ancak bunlara tepki gösterememek ilişkiden kopamadığımız anlamına geliyor. Onu kaybetmemiz durumunda başka kimse ile birlikte olamayacağımıza inanmak bu yüzden ilişkiyi bitirememek aşka olan bağımlılıktan kaynaklanıyor.

Önceliğin o mu? Ama her zaman o mu?

Kendi hayatımızla ilgili birçok şeyi, istemesek bile, onun için değiştirmek. Onun mutsuz olması durumunda gitmesinden, ilişkiyi bitirmek istemesinden korkmak ve bunun olmaması için elden gelen her şeyi yapmak. İlişkinin bitme ihtimalinde hırçınlaşmak ve mutsuz bile olsak ayrılamamak aşkta bağımlı olmanın işaretlerinden.

Onu aklamak için bahaneler buluyor musun?

Aşık olunan kişinin kötü alışkanlıkları konusunda etrafımızdan gelen yorumlara veya kendi vicdanımızın da, mantığımızın da uygun görmediği tavırlarını görmezden gelmek aşkta bağımlı olmak demek. Karşımızdakinin kusurlarını görmezden gelmek yalnızca bize değil ona da zarar verene bir davranış.

Uyarılara kulağını tıkıyor musun?

Bizi seven insanların ilişkimizdeki yanlışlıklar veya aşık olduğumuz kişinin bize verdiği zarar ile ilgili uyarılarını duymazdan gelmek, “onu tanımıyorsunuz, anlamıyorsunuz” gibi savunmalar yapmak aşkta bağımlı olmak demek.

Aşta bağımlılıktan nasıl kurtulurum?

Aşka olan bağımlılığın farkında varmak önemli. Eğer aşka bağımlı olduğunuzu düşünüyorsanız, birkaç gün yalnız kalmayı (çok özleseniz bile) tercih edip objektif bir şekilde düşünmekte fayda var. Bu ilişkiyi yaşadığınız için yaptığınız şeyleri ve yapmadığınız şeyleri listelemekle başlayabilirsiniz. Size karşı sarf edilen sözler, belki kısıtlamalar, ondan gelen talepler varsa bunlardan hangilerine maruz kalmak istemediğinizi fark edebilirsiniz.

Farkındalık için en iyi yöntem meditasyondur. Kendimiz ile, zihniniz ile geçireceğimiz 10-15-20 dakikalık meditasyon uygulamaları gerçekte kim olduğumuzu ve ne istediğimizi fark etmenin en iyi yoludur.

Kendimizi yaşadığımız ilişki ile ilgili olumsuz düşünmekten dolayı kötü hissedebilir, verdiğimiz emeğin, geçirdiğimiz zamanın boşa gitmesinden dolayı hayal kırıklığı hissedebiliriz. Ancak her ilişki kendi içinde bir umut içerir. Umutlarımız ve hayallerimizde her zaman gerçeğe dönüşmez. Karşımızdakinin bize aşık olması, bu ilişkinin uzun yıllardır devam etmesi, emekler verilmiş olması devam etmesi gerektiği anlamına gelmiyor. İlişki bizi biz olmaktan, kendimiz olmaktan uzaklaştırıyorsa ve acı veriyorsa bu sağlıklı bir ilişki olmaz. Uzun vadede de biter.

Kendine dürüst olmak ve kendini sevmek bir erdemdir. Hayatımızın sorumluluğunu alarak gerçekten ne istediğimizi, kim olduğumuzu fark ederek en doğru kararı verebiliriz. Bir ilişki günlüğü tutmak bu konuda bize yardımcı olacaktır. Böylece aşkın romantizmi ile yaşadığımız acıyı hissetmek daha bütünsel bir bakış açısında olmamızı sağlayacaktır.

 

 

Google’da Ara