Ana sayfa » Aşkta 5N 1K
#AŞK

Aşkta 5N 1K

Aşkta 5n 1 k

Aşkta 5N 1K

Ne demek 5N 1K! Bilmeyenler için hemen küçük bir özet geçelim. Habercilikte 5N 1K şunu ifade eder.

Ne?
Ne zaman?
Nasıl?
Nerede?
Neden?

ve son olarak

Kim?

Doğru bir habercilik, gazetecilik yapmak istiyorsan bu altı sorunun cevabını vermek zorundasın. Bunlardan biri bile olmazsa veya yanlış olursa bütün güvenilirliğini kaybedersin. İnandırıcılığını yitirirsin. Yani kitaplarda öğretilen habercilikte durum bundan ibarettir. (Günümüz gazeteciliği, haberciliği her ne kadar bu şekilde olmasa da, bu onun doğru olduğunu göstermiyor.) Her neyse konuda çok uzaklaşmayalım. Gazetecilik büyük, takımlı ağabeylerimizin, ablalarımız yaptığı iş. Bizim işimiz aşk!

Peki, “Aşkta 5N 1K” ne demek? Birlikte bakalım. Sorularımızın başına birer kalp koyarak okuyalım.

Aşk Nedir?
Aşk Ne zaman olur?
Aşk Nasıl olur?
Aşk Nerede olur?
Aşk Neden olur?

ve son olarak

Aşk Kimle olur?

Şimdi parçalar oturmaya başladı. Cevapları tabii ki sana bana göre farklılık gösterecektir. Ben bendekini anlatayım, katılan mutlaka olur…

Aşk nedir?

Şöyle bir hikâye duymuştum yıllar önce. Allah her organdan iki tane vermiştir vücudumuza. İşte iki böbrek, iki kulak, iki ciğer, iki kol, iki göz… Yalnızca kalp bir tanedir. İşte o da bu dünya da senin bulman gereken diğer organdır.  Senin için yaratılmış diğer kalbi bulduğun zaman tamamlanırsın. Sarılıp tek vücut olunca artık iki kalbin olmuş olur. Aşk tam da budur. Bulduğun o kalbi sımsıkı sarmaktır. Onu üzmekten korkmaktır. Hayatı onun yerinden görmektir. Tüm rüzgârlara karşı bir durabilmektir… Böyle uzar gider.
Ama işin özü AŞK BİR OLMAKTIR!

Aşk Ne zaman olur?

O ne biçim soru ya… Aşkın zamanı mı olur? Kısmen evet. Asıl aşk diye bir şey varsa aşkın zamanı da vardır. Elbette ki hayatına bir takım insanlar girip çıkacak ama yukarıda aşkın ne olduğunu anlattım. O bir kere oluyor canım kardeşim. Bir kere oluyor ve olduğu zaman anlıyorsun. Tam tarih veremesem de aşkın bir zamanı var. Bu belki en kırgın olduğun zaman belki en umutsuz olduğun zaman belki en şapşal olduğun zaman belki de en mutlu olduğun zamandır. Ama bir zamanı var. Bir an gelir ve dersin kendi kendine işte aşk zamanı gelmiş. Aşık olmanın zamanı gelmiş. İnan bana anlayacaksın geldiği zaman (bana geldiler de oradan biliyorumJ) Sen hazırlıklı ol. Aşk zamanı hayatının en beklenmedik zamanı olacak onu bil. Sevmeye, sevilmeye hazır ol. Ya da olma be yakalanınca görürüsün.


Aşk Nasıl olur?

Malzemeler:
Bir tutam saygı, alabildiğince sevgi, avuç içi kadar huzur, Bir çimdik kıskançlık (ama tadını kaçırma), üzerine bol miktarda seks ve uyum… Hepsini bir ömrün içine koyup kırmızılaşıncaya kadar karıştırın. Sonra bir yuvanın içine koyup bekletin. Ara sıra ufak yanık kokuları gelse de o aşkın sıcaklığındandır. Korkma sadece tatlı bir karamel tadı verir. Böyle bir aşkı elde etmen için kalifiyeli bir aşçı olmana gerek yok. Dediğim tarife biraz uy yeter. El yordamıyla deneye deneye mükemmel bir aşk yaratacaksın. Yorulacak mısın? Hayır! Temin ediyorum. Doğru aşk yolunda yormak, yorulmak yok… Şefkat var, yaslanacak bir omuz var, tek pencereden bakmak var. Aşk böyle oluyor.

Aşk Nerede olur?

Yani coğrafi konum itibariyle her yerde olabilir. Dağda, bayırda, bir kahve fincanında, sinema salonunda, OFİSTE, internet ağında…. Aklının alabileceği her yerde. Ancak tek ortak nokta kalptir. Aşk kalpte olur. Kalpte başlar. Bütün vücuduna yayılır. Ellerin titriyorsa dokununca ellerindedir. Bakarken gözlerin doluyorsa gözlerindedir. Aklına mantığına ulaşınca huzur buluyorsan kafandadır. Aşk! Her yerde… Hatta etrafındakiler bu hallerini görüp gülebiliyorsa bütün çevrene taşmıştır. Aşk! Her yerde…

Aşk Neden olur?

Çünkü hayat çok zor, tek başına yürümek çok sıkıcı, çünkü kapıyı anahtarla açmak insanın içini çok acıtıyor. Çünkü hiçbir yastık omuzu kadar rahat değil. Hiçbir alev onunla seviştiğin yatak kadar sıcak değil. Çünkü lunapark tek başına çekilmiyor. Çünkü bir kitabi okuduktan sonra yaşamış gibi anlatmak daha heyecanlı. Hiçbir arkadaşında böyle kavga edemezsin. Sen de tek başına ömür sürdürecek kadar mükemmel değilsin. Ve dışarıda bir yerde senin bu yaptıklarını sana yapabilecek biri var. Bu yüzden işte Aşk.

ve son olarak


Aşk Kimle olur?

Seni tamamlayanla olur. Aşk uzamanı olmak gerekmiyor bunu söylemek için. Bu hayatta hep eksiksin. Bir şeylere eksik bakıyorsun, eksik anlıyorsun, eksik duyuyorsun, eksik yaşıyorsun. Tamamlayan kimse aşk onunla olur.
Sana huzur verenle olur. Bir bakışıyla bir dokunuşuyla, tek kelimesiyle, sesiyle huzur verenle olur. Sen huzursuz musun? Yok da, onun verdiği huzurdan mahrumsun. O başka.
Ekip arkadaşınla olur. Hayat zor bir maraton hem de her anıyla. Bu parkurda onunla ekip olabiliyorsan ortak düşünebiliyorsa (düşünmesen bile, kendini ifade edip, onu anlıyorsan)  aşk onunla olur.  Uyum o zaman olur.
Avucunu hissettiğinle olur. El ele tutunca o avuç birbirine değecek. Oradan bütün vücudunu hissedeceksin. Oradan bütün dünyayı…

Üf bee saçmalamış, boşa okudum falan diyen varsa… sus ağzına çarparım. Aşığım ben! Benden daha mı iyi bileceksin J Başa gelince anlarsın. İnşallah.

Google’da Ara