Ana sayfa » Ayrılık konuşması nasıl yapılır?
#İLİŞKİLER

Ayrılık konuşması nasıl yapılır?

Uzun süredir birlikte olduğumuz birini hayatımızdan çıkartmak zor bir karardır. Alışkanlık atlatılması en zor şeylerden biri. Bir kaç sene boyunca sürekli irtibatta olduğumuz, yaptığı bir çok şeyden, yaşadığı bir çok şeyden ve hissettiği bir çok şeyden haberdar olup sonra bir gün artık hiç görüşmeyeceğiz’ gerçeği ile karşı karşıya kalmak üzerinde uzun uzun düşünmeyi gerektiren bir karardır. Yola onunla devam etmeyecekseniz ve bunda kararlı olmanızı gerektiren konularda netseniz zaman kaybetmemek, ona gerçeği söylemek ve net olmak çok önemli. Böyle söylemesi kolay tabii de ayrılık konuşması nasıl yapılır, daha doğrusu nasıl yapılmalıdır konusu sizi geriyorsa birkaç öneride bulunalım.

Ayrılık konuşması nasıl yapılır?

Öncelikle ayrılık konuşması yapmadan önce kendi içinizde bu kararınızdan emin olduğunuz, neden emin oladuğunuz gibi konularda netleşin. Karşınızdakinin size ‘ama… ‘ ile başlayan cümlelerine hazırlıklı olun. Sizi kaybetmek istemiyorsa bu ilişkinin güzel yanlarını görmeniz için elinden geleni yapacaktır.

Hırçınlık ile baş etmenin yolları

Ayrılık ihtimali bile bazı insanları tahminimizden fazla gerebilir. Sizinle mutlu olduğunu düşünüyor olabilir, size karşı obsesif bir bağlılıkta olabilir, konfor alanından çıkmak istemiyor olabilir. Bu ve bunun gibi sebeplerin verdiği panik ile agrasif bir tavır sergileyip sergilemeyeceğinden emin olun. Belki bu konuşmayı sakin ancak insanların da etrafta olduğu bir yerde yapabilirsiniz.

Ayrılık konuşması sonrasında nasıl davranmak gerekiyor?

Ayrılık konuşması oyuncak değildir. Siz duygularından emin olsanız da, ona karşı bir şey hissetmiyor ve hatta belki başka birine aşık olmuş olsanız ve bu bitişi umursamıyor olsanız bile karşınızdakinin duyguları olduğunu unutmayın. Laf ağızdan çıktıktan sonra ona daha fazla acı vermemek ve bu ilişkinin sonunun medeni şekilde bitmesi için net olmalısınız. Sert, kaba ve suratsız değil ama net.

Neden olmadığını, sizin tarafınızdan bu ilişkinin neler hissettirdiğini, devam ederseniz bu ilişkinin neye dönüşebileceğini düşündüğünüzü anlatıp, onun da duygularını aktarmasına izin vermelisiniz. Eğer size bu son konuşma sırasında duygularını anlatmasına izin vermezseniz daha sonra telefonla, mesajla ve belki olduğunuz yerlere gelerek konuşmak isteyebilir. Bu çok doğal, zira siz duygularınızı anlatma şansı bulmuş ancak ona tanımamış olacaksınız.

Mesaj ile terk etmek doğru mu?

Eğer orta öğretim öğrencisi değilseniz, hayır doğru değil. İlişkinize başlarken gösterdiğiniz nezaketi, duyarlılığı ve medeniyeti bitirirken de göstermeniz gerekir. Karşılıklı konuşmak her zaman en doğru ve etik yoldur.

 

Google’da Ara