Ana sayfa » Beyaz yalanları affetmek doğru mu?
#İLİŞKİLER

Beyaz yalanları affetmek doğru mu?

Hangimiz yalan söylemiyoruz? Ufak tefek, pembe, beyaz, sarı, siyah… bir çok yalan söylüyoruz. Bazen söyledikten sonra neden böyle bir yalan söyledim diye de düşünüyoruz. Peki bize söylenen yalanları neden affedemiyoruz veya yalanı affetmek konusunda zorlanıyoruz? Özellikle ikili ilişkilerin bitmesine sebep olabilen yalanı affetmenin yolları… Yalanı affetmek neden zor?

Yalanı affetmek neden zor?

Bize yalan söylendiğini hissettiğimizde durum sadece kalbimizin kırılması değil güveni kaybetmek, bembeyaz bir sütün içine siyah bir mürekkep damlatmak, kendimizi belki aptal gibi hissetmek, başkalarına rezil olduğumuzu hissetmek gibi sonuçlar doğurur. Hele hele yalan sevdiğimiz ve çok güvendiğimiz biri tarafından söylendiyse… acı daha da büyür.

Sevgililer arasındaki beyaz yalanlar genellikle kavga çıkmaması için ve çoğunlukla kıskançlık ile sonuçlanacak durumlara sebebiyet vermemek için söylenir.

Örneğin iş arkadaşının arabası ile dönen bir adam sevgilisine yanlış anlamasın, kafası bulanmasın, kıskançlık yapıp kavga çıkartmasın diye otobüs ile döndüğünü söyleyebilir. Bu tip yalanlar yani beyaz dediğimiz yalanlar zararsız görünüyor ancak ortaya çıktığında karşı tarafta ‘kandırılmışlık’ hissi yarattığından acı veriyor.

Beyaz yalanları affetmek uzun zamanda kara yalanların gelecek olduğunun habercisi midir?

Yalan bir bakıma alışkanlığa dönüşebilmekte. Eğer ufak tefek yalanlar konusunda çok umursamaz, sorun etmez bir tavırla yaklaşırsak evet bir ihtimal devamı kara gelebilir. Ancak yalana teşvik diye bir şey olduğunu da unutmayalım.

Beyaz yalanların en büyük sebeplerinden biri karşı tarafın tepkisinden korkmak veya bununla karşı karşıya gelmek istememektir. Çok basit bir durum için bile yalan söylemek zorunda kalabiliyor insan. Bu durumda karşımızdakinin bize neden yalan söylediğini, bizim bunun olmasındaki payımızı düşünebiliriz.

 

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

Google’da Ara