Ana sayfa » Çikolata kisti tehlikeli mi?
#CİNSELLİK

Çikolata kisti tehlikeli mi?

Çikolata kisti tehlikeli mi

Her 10 kadından birinde rastlanan çikolata kisti yani Endometrioma yumurtalıklardaki üreme kapasitesinde azalma ile birlikte kısırlık sebebi olarak karşımıza çıkıyor. Çikolata kisti tehlikeli mi? 

Çikolata kisti ile ilgili bilinmesi gereken en önemli noktalar şöyle;

Endometriozis yumurtalık içinde yer alıyorsa ve adet döngüsü ile birlikte dışarı atılamamış ise kist şekline dönüşür. Biriken kanama koyu kıvamda bir hal alır ve çikolata kisti denmesi de bu renk ve kıvamdan ileri gelmektedir.

Henüz adet görmemiş bir genç kızda çikolata kisti görülme ihtimali yoktur. Ergenlik öncesi ve menopoz evresine girmiş kadınlarda çikolata kistine rastlanmaz.

Çikolata kisti rahatsızlığına yakalanmak kişinin yaptığı yanlış bir beslenme, hareket, kullanılan ilaç veya halk arasındaki en büyük yanlış inanışlardan biri olan çikolata yemek ile oluşmamaktadır. Bunların hiç biri çikolata kisti oluşumuna sebep olmaz.

Çikolata kistinin bir çok farklı belirtisi ve hastalar tarafından kayıt edilen bir sürü farklı şikayeti vardır. Regl dönemleri oldukça sancılı geçer, cinsel ilişki sırasında ağrı olabilir, gebe kalamama gibi sorunlar olabilir.

Çikolata kisti gebelik sonrası ve emzirme sürecinde adet kanamalarındaki yokluk süresince küçülebilir hatta tamamen yok olabilir. Ancak adet kanaması ile birlikte seyrettiğinden tekrar ortaya çıkma ihtimali vardır.

Hastanın hayatını etkileyecek durumda olan, örneğin çalışmasını ve rutin hayatını devam ettirmesini engelleyecek kadar şiddetli regl ağrılarına sebep olabilen, çikolata kistlerinin mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Gebelik düşünmeyen hastalarda ağrı kesici haplar etki etmektedir, gebelik düşünen hastalarda ise yumurtlamayı arttıran ilaçlar tavsiye edilir.

Büyük boyuttaki çikolata kisti vakalarında laparoskopi veya açık ameliyatla kistin alınması ve yapışıklıkların çözülmesi gerekebilir.

Cerrahi müdahelede dikkat edilmesi gereken en önemli şey kistin alınırken yumurtaların zarar görmemesidir.

Çikolata kisti yumurtalık kapasitesinde azalmaya yol açabilir. Bu durumda eğer tüpler açık ve sağlam ise aşılama, tüpler tıkalı ise tüp bebek tedavisi yapılması gerekebilir.

Çikolata kisti adet dönemini yaşayan tüm kadınlarda defalarca tekrarlama riski olan bir hastalıktır. Emzirme döneminin uzun tutulması tedavide fayda sağlayacaktır.

Endometrioma yani çikolata kisti hastalığı olan bir kadın, mutlaka periodik olarak muayene olmalı, ultrasonografiye girmeli ve gerekli aralıklarla CA-125 kan testi yaptırmalıdır.

 

Google’da Ara