Ana sayfa » Cinsel fobi belirtileri ve çeşitleri
#CİNSELLİK

Cinsel fobi belirtileri ve çeşitleri

Seks ile ilgili endişe ve korku hissetmez haz ve istek hissetmek kadar normal. Aslında olmaması gereken ancak özellikle çocukluk dönemimizde bize öğretilenler, duyduklarımız ve biraz da tabular sayesinde cinsel fobilere sahip olabiliyor. İnsan cinsellikten nasıl korkar diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak özellikle kadınlarda, tabu olarak öğretilen cinsellik konusunda derin korkular, travmalar oluşabiliyor. Cinsel fobi belirtileri kişiden kişiye değişebilir ancak altında yatan sebep genellikle aynı. Dolayısı ile alttaki sebebi zmek durum ile barışmak için çok önemli.

Cinsel fobiler dönemsel olarak ortaya çıkabildiği gibi, tüm hayatımız boyunca da bizi etkisi altında tutabiliyor. Ancak elbette insanlar yükseklik fobisi, kedi fobisi gibi fobilerini rahatça dile getirdiği gibi cinsel fobilerini dile getiremiyor.

Cinsel fobi belirtileri neler?

Cinsel fobiler tek bir ana başlık altında toplansa da birbirinden çok farklı şekillerde ortaya çıkabiliyor. Ancak genel olarak cinsel ilişkiye girmekten kaçınma, orgazm olamama, kaygı hali ve ilişki sırasında ağlama şeklinde görülebilmekte.

Cinsel fobi çeşitleri neler?

 

İlişkiye girme fobisi; Vajinismus

En sık duyduğumuz durumlardan biri vajinismus kadınların cinsel ilişkiye girememesi olarak biliniyor. Cinsel birleşmeyi neredeyse imkansız kılan, vajina kaslarının kasılması sonucunda ortaya çıkan durum kadın için de erkek için de ilişkinin devamını zorlaştıran bir durum. Esasen vajinismus bir cinsel fobi. Seks yapmaktan korkmak, canının acımasından korkmak, kendini cinsel ilişkiye girdiğinde iyi hissetmemek gibi durumlar sonucunda vajinada bir nevi savunma mekanizması gelişiyor ve vajinal kaslar penis temasına izin vermiyor.

Erkek ne zaman sevişemez?

Çıplaklık fobisi; Jimnofobi

Fobilerin hemen hepsinin derinlerinde çocukluğumuz olduğunu artık söylemeye gerek yok. Uzmanlar sağ olsun tüm faturayı ailelerimize kesmekte pek istekli J  Çıplaklık fobisi de yine çocukluğumuzda öğretilen, ayıp, öyle gezme kapat bacaklarını, ahlaksız, terbiyesiz gibi söylemler sonucunda “çıplak olmak ayıp” kavramının beynimize yerleşmesinden meydana geliyor. Bunun yanında vücudu ile gurur duymamak (burada meydanın etkisi büyük elbette), ideal (kim belirliyorsa bunu) ölçülerde olmadığında karanlıkta ilişkiye girmek istemek çıplaklık fobisinden.

Biliyor musunuz, çıplaklık fobisi yüzünden ilişki sırasında orgazma bir türlü ulaşamayan ne çok insan var…

Seks fobisi; Genofobi

Seks fobisi en yaygın, bir çok insanın yaşadığı ancak en çok saklanan fobiler arasında geliyor. Aldığımız kültür cinselliğin haz ile birleşmesi durumunda ahlak konusunu akla getirdiğinden, sanki haz duymak, orgazma ulaşmak ve seks yapmaktan keyif almak ayıp gibi algılarız. Seks düşünmenin bizi anormalleştirdiğini düşünürüz ancak bu tamamen yanlıştır. Seksin yalnızca üremek için olduğu inancı, seks fobisine sebep olan, seksi reddetme eğilimi yaratan bir durumdur.

Cinsellik konuşma fobisi; Erotofobi

Yalnızca yakın arkadaşları ile değil partneri ile bile seks hakkında konuşamayan insanların olduğunu biliyor musunuz, elbette biliyorsunuz. Seksin insan doğasının bir parçası ve ruh sağlığımızın doğru işlemesi için bir gereklilik olduğu gerçeği ne yazık ki yeni yeni fark ediliyor. Cinselliğin tabu oluşu, aile içinde konuşulmaması, anne babaların çocuklarını doğru bilgiler ile donatmaması erotofobi sebebi olabiliyor.

Penis fobisi; Fallofobi

Fallofobi yalnızca kadınların değil, erkeklerin de yaşadığı bir fobi. Kadınlarda erkeğin penisine dokunmaktan, penisin kadının herhangi bir yerine dokunmasından korkmak olarak ortaya çıkar. Erkeklerde de ereksiyon olmaktan korkmak ve ereksiyon durumu ile baş edememekten korkmak olarak ortaya çıkıyor. Penis fobisi cinsel birleşmeyi hatta ön sevişmeyi bile olumsuz etkileyecek bir durumdur.

Ereksiyon olamama fobisi; Medomalakufobi

Yetersizlik, güvensizlik hisseden, baskı gören ve başarısız olduğu olgusuna inandırılmış erkeklerde sık görülen bir fobidir. Medomalakufobi cinsel ilişkiye girmeden hemen önce ereksiyon olamamaktan korkmak, strese girdikçe daha da fazla korkmak ve sonunda ereksiyon olamamak şeklinde görülür. Ereksiyon sorunu yaşayan erkeklerin çoğunun iş ve özel hayatında pasif bir tavırda ve mutsuz olduğu gözlemlenmektedir.

Cinsel istismar fobisi; Agrafobi

Daha öne taciz yaşamış, yakınında birinin tacize uğradığına şahit olmuş veya evhamlı bireylerde agrafobi görülebilir. Malum ülkemizde sıklıkla duyduğumuz taciz olayları sonucunda cinsel istismar fobisi hissetmemek imkansız. Özellikle çocuklarla cinsel istismar hakkında konuşurken, korkmalarını değil bilinçlenmelerini sağlamalıyız. Çünkü Agrafobi şüphecilik, kimseye güvenmeme ve asosyalliğe kadar varabilen bir fobi türüdür.

Güzel kadın fobisi; Venüstrafobi nedir?

Erkekler güzel kadınlardan neden korkar?” başlıklı yazıları okumuşsunuzdur. Uzmanlar venüstrafobi ile ilgili nokta atışı bir sebep gösteremese de altta yatan sebebin kendine güvensizlik ve yetersizlik hissi olduğu söylenmekte. Erkeğin güzel kadın karşısında “ben bu kadını hak etmiyorum” düşüncesi hamle yapmasını engelliyor. Bu durum “erkeğin kadının iç güzelliğinden önce fiziki güzelliğine odaklanması sonucu da ortaya çıkıyor olabilir mi acaba?” diye düşünmeden duramıyor insan J

Erkek fobisi; Androfobi nedir?

Erkeklerden korkmak, venüstrafobi’de olduğu gibi bir durum değil. Androfobi erkek cinsinin kendisine zarar verme ihtimaline karşı geliştirilen bir fobi. Erkek fobisi genellikle bir travma sonucu ortaya çıkan, bir erkeğin sebep olduğu kötü tecrübe sonucu oluşmaktadır. Androfobi hem duygusal hem de cinsel olarak erkeklerden kaçma, erkekler ile yan yana olmak istememe durumudur.

Kırmızı Kalp.Com

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

Google’da Ara