Ana sayfa » Cinsel tacizi nasıl anlarım?
#CİNSELLİK

Cinsel tacizi nasıl anlarım?

İnsan bu tip bir konuyu yazarken bile sinirleniyor! Bir insan nasıl olur da başka bir insana rızası olmadan cinsel bir yönelimde bulunur? Bırakın canım erkeklik hormonu, kadınlık hormonu, cinsel açlık falan. Bu düpedüz insanlık dışı, hayvan dürtüleri ile yapılan bir şey. Cinsel tacizi nasıl anlarım, cinsel taciz durumunda ne yapmam lazım diye düşünüyorsanız öncelikle şunu söyleyelim “Gözünüz açık olsun”.

İnsanda ister istemez herkese karşı bir ön yargı başlıyor ancak elde değil. Haberlerde her gün babası, dayısı, öğretmeni, komşusu veya kardeşi tarafından tacize uğrayan bir sürü kadının haberini okuyoruz. Cinsel taciz bir insanlık suçudur ve mutlaka tepki gösterilmelidir.

Cinsel tacizi nasıl anlarım?

Kadınların en çok yaşadıkları karmaşalardan biri “bu bir cinsel taciz miydi” sorusu ile savaşmak. Erkeğin “sen beni tahrik ettin, çünkü üzerinde mini etek var” söylemi sizi yıldırmasın kızlar. Birine tacizde bulunmak bir tercihtir!

Tacize uğrayıp uğramadığınız konusunda emin değilseniz, iç güdülerinize güvenin. Genellikle doğru çıkarlar. Neden bir başkası hakkında aynı endişeyi veya şüpheyi hissetmezken, o kişi hakkında hissediyor olabilirsiniz?
Demek ki hareketlerinde, sözlerinde, tavırlarında, bakışlarında veya dokunuşlarında sizi rahatsız eden bir şey oluyor.

Seks Tabuları ve Mitleri

İstemediğiniz hiç kimse ile (evet ailenizden bile olsa) yalnız kalmak, zaman geçirmek ve ilişkide olmak zorunda değilsiniz. İstemediğiniz bir şeyi yapmasına göz yummak zorunda değilsiniz. Davranışlarından rahatsız olduğunuzda, bunun bir cinsel taciz olup olmadığı konusunda endişeleriniz olduğunda bunu yakın olduğunuz ve güvendiğiniz biri ile konuşabilirsiniz.

Genç kızlık döneminde arkadaşlara inanmak, onların her zaman sizi düşündüğüne ve sizin tarafınızda olduğuna inanmak yaygın bir tavırdır. Burada söylemek istediğimiz “kimseye güvenme” değil, ancak temkin her zaman iyidir.

Tanımadığınız insanların olduğu bir ortamda alkol alacaksanız sınırınızı kendiniz belirleyin. Özellikle gençlik yıllarında “cesaretsiz” veya “korkak” olarak adlandırılmaktan korkmak aşırı alkol alımı, erotik tavırlar, erken ve sık eş değiştirmeli cinsel deneyimler yaşamak ile sonuçlanmaktadır. Bu konuda uyanık olmalı, sonradan tedavisi zor sarılır yaralar alacağınız durumların içine kendinizi atmamaya dikkat etmelisiniz.

Cinsel tacizi anlamak çok kolay gibi gürünse de, insanlar ilişkide oldukları insan tarafından bile cinsel tacize uğruyorlar, biliyor musunuz? Sevgiliniz ile aranızdaki ilişkide bile mesafeyi iyice tanıyana kadar korumak, kendi sınırlarını çizmek ve uyanık olmaktan zarar gelmez.

Kırmızı Kalp

 

 

 

Google’da Ara