Ana sayfa » Cinsel yaşamı tamamen etkileyen hastalık; Peyroni
Uzman Görüşleri

Cinsel yaşamı tamamen etkileyen hastalık; Peyroni

Peniste şişlik ve yamulma

Peniste şişkinlik birçok erkeğin başına gelebilen korkulu kabuslardan biri. Peniste şişkinliğe sebep olan ise; Peyroni hastalığı olabilir.
Penis içinde çıkan sert plak kitle kollajen, elastin ve fibrin liflerinden oluşuyor. Peniste şişkinlik ve yamulmanın sebebi genellikle bu hastalıktan kaynaklanıyor.

Peniste şişkinlik ve yamulmanın sebebi nedir?

Peyroni kimlerde görülür?

Kanser gibi ölümcül bir hastalık değil, ancak penisin işlevini yitirmesine sebep olabilen bir hastalık peyroni hastalığı. Peyroni hastalığı en sık orta yaş civarında görülüyor. Ancak 10 yaşından 70 yaşına kadar bir çok erkekte görmekte mümkün. Bir erkeğin hayatının herhangi bir evresinde peyroni hastalığına yakalanma ihtimali %1.

Peyroni belirtileri neler?

Penis içindeki sert kitlenin hissedilmesi özellikle ereksiyon sırasında ağrıya sebep olması, sertleşme sorunlarının ortaya çıkması, peniste durup dururken ağrı oluşması ve sertleşme sorunları belirtileri arasındadır. Peyroni’nin en önemli belirtilerinden biri peniste eğriliktir.

Peyroni neden olur?

Peniste sert bir kitle olarak ortaya çıkan peyroni hastalığının sebepleri arasında travmalar, damar hastalıkları ve bazı enfeksiyonlar sıralanabilir.

Peyroni nasıl anlaşılır?

Kişi birdenbire penisinde sert bir plak fark edebilir. Penisin üst bölümünde daha sık görülmesine karşın alt veya yan bölgelerde de çıkabilir. Peniste eğrilik oluşması, 3-4 cm civarında bir veya birkaç plak görülmesi durumunda bir uzmana başvurulması önerilir.

Peyroni tedavisi nasıl yapılır?

Peyroni tedavisi olan bir hastalıktır. Peyroni tedavisinde ilk olarak kullanılan yöntem psikoseksüel terapidir. Erkeğin penisini eskisi gibi kullanamayacağı gerçeği ile yüzleşmesini sağlamak oldukça önemlidir. Haplar, şok dalgası tedavisi, lezyon içi iğneler, radyoterapi, lazer ve cerrahi müdahele yapılabilir.

Peyroni hastalığına yakalandığınızı düşünüyorsanız mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

Kırmızı Kalp

Google’da Ara