Ana sayfa » Doğum kontrol bandı ne işe yarıyor?
#CİNSELLİK

Doğum kontrol bandı ne işe yarıyor?

Doğum kontrol bandı ne işe yarıyor

Gebelikten korunma yöntemlerinden biri de doğum kontrol bantları. Doğum kontrol bandını karnın üzerine, kalçaya veya sırta yapıştırarak kullanmak mümkün. Doğum kontrol bandı ucuz, güvenli ve daha da önemlisi kullanımı kolay olduğundan tercih edilen bir yöntem. Doğum kontrol bandını her üç haftada bir yenilediğimizde gebelikten korunmuş oluyoruz. Bantlar hamileliğe engel olan hormonların vücudumuza geçmesini sağlıyor ve böylece gebeliği engelliyor.

Vücutta doğal olarak üretilen östrojen ve projestin hormonlarını içeren doğum kontrol bantları cilt yolu ile emiliyor ve yumurtalıkların yumurta salımını, yani yumurtlamayı durduruyor.

Doğum kontrol bandı ne işe yarıyor?

Yumurtlama olmaması spermin etrafında döllenecek hiç yumurta olmaması demek yani hamileliğin oluşmaması anlamına geliyor.

Doğum kontrol bantlarının içerdiği hormonlar rahim ağzınızdaki mukusu da kalınlaştırıyor ve bu kalın mukus spermin yumurtaya yüzmesini zorlaştırıyor.

Doğum kontrol bandı gebeliği önlemede çok başarılı ancak cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı korumuyor. Bu yüzden cinsel ilişki sırasında prezervatif veya kadın prezervatifi kullanmak önemli.

Doğru kullanıldığında %99 koruma sağlayan doğum kontrol bandının etkisi antibiyotikler, bazı mantar önleyiciler, bazı HIV ilaçları, nöbet önleyici ilaçlar ve sarı kantaron bitkisi ile azalabilir. Bu konuda mutlaka bir sağlık uzmanına danışmak gerekiyor.

35 yaş üzerinde ve sigara kullanan kadınların doğum kontrol bandı kullanması ne yazık ki uygun değil. Bunun yerine farklı bir doğum kontrol yöntemini kullanmak gerekiyor. Bununla birlikte eğer migren, kalp rahatsızlıkları ve şeker gibi bir hastalığınız varsa doğum kontrol bandı kullanmak sakıncalı olabilir.

Her türlü sağlık konusunda olduğu gibi doğum kontrol yöntemlerinde de mutlaka bir uzmana danışmak gerekiyor. Bu tip yöntemler hormon içermesi ve cilde bu hormonların enjekte edilmesi şeklinde çalıştığından yüklenen hormonun kullanılan farklı bir ilaç veya kişinin sahip olduğu bir rahatsızlıkla olumsuz etkileşime geçmesi hayati tehlikeler yaratabilir.

Doğum kontrol bandını regl döneminin ilk beş gününde kullanmak etkisini arttıracaktır. Hamile kalmak istendiğinde bandı çıkartmak yeterlidir. Doğum kontrol bandının çıkması veya düşmesi durumunda 2 günden fazla olduğunda farklı bir doğum kontrol yöntemi kullanılmalıdır.

Doğum kontrol bandı temiz cilde yapıştırılarak kullanılır. Doğum kontrol bandını 3 hafta boyunca, her hafta yeni bant olacak şekilde (7 gün boyunca aynı bant) kullanmak gerekiyor. Bantsız geçen hafta regl olunan haftaya denk gelecektir. Bant takmadan geçen 7 günün ardından tekrar yeni  bir bant takarak korunmaya devam etmek mümkün.

 

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

Google’da Ara