Ana sayfa » Doğum kontrol halkası ne işe yarar?
#ÜRÜNLER

Doğum kontrol halkası ne işe yarar?

Son yıllarda sıkça gündeme gelen doğum kontrol halkası vajina içine yerleştirilen kullanımı basit, ekonomik ve güvenli bir yöntem olarak anılıyor. Peki acaba gerçekten öyle mi?

Gebeliği önlemeye yarayan doğum kontrol halkası spermin yumurtaya ulaşmasını engelleyen ve aynen doğum kontrol haplarında olduğu gibi östrojen ve projestin hormonu içerir. Doğum kontrol halkasını vajina içerisine yerleştirildiğinde vajina dokusu halka içeriğindeki hormonları emer.

Emilen hormonlar spermin yumurtayı döllemesini engeller böylece gebelik oluşmaz.

Doğum kontrol halkasının bir diğer görevi de rahim ağzı mukusunu kalınlaştırmaktır. Bu da hamile kalmaya engel bir durum yaratır.

Doğum kontrol halkası nasıl takılır?

Doğum kontrol halkası kullanırken en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden biri tarihinin geçmemiş olması. Tarihi geçmiş bir doğum kontrol halkası işlevini yerine getiremez. Doğum kontrol halkasını takmadan önce elleri yıkamak hijyen açısından oldukça önemlidir. Vajina içine yerleştirmeden önce halkayı iki yanından sıkarak vajina içine yerleştirebilirsiniz.

Kadınların çoğu halkanın vajina içinde doğru yerleşmeyeceğinden endişelenir ancak çoğunlukla sorunsuz yerleşmektedir.

Doğum kontrol halkasın nasıl çıkarttırılır?

Doğum kontrol halkasını çıkartırken parmağınızı bir kenarına takıp çekip çıkartabilirsiniz. Doğum kontrol halkasını cinsel ilişki sırasında veya idrarınızı yaparken çıkartmanıza gerek yok. Halka tuvalete atılmamalıdır.

Yeni açılmış doğum kontrol halkasını 3 hafta boyunca kullanmak ve bir haftalığına çıkartmak düzenli regl olmanızı sağlayacaktır. Halka takılıyken regl olma durumunda tampon veya ped kullanmakta sorun yoktur ancak doğum kontrol halkası ile menstrual kap kullanmayın.

Her yeni doğum kontrol halkasını haftanın aynı günü değiştirmeyi alışkanlık haline getirin.

Hamile kalmak istiyorsanız halkayı çıkartmak ve yeni halka takmamak yeterli olacaktır. Halka yalnızca gebelik olmamasını sağlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korumaz. Bu yüzden eş zamanlı olarak prezervatif kullanabilirsiniz.

Doğum kontrol halkası güvenli mi?

Doğum kontrol halkasının etkisi %99 oranında olarak belirtilmekte. Halkanın işe yaraması için her hafta veya ay aynı günde takmak, saklama koşullarına uymak büyük önem taşıyor. Elbette her doğum kontrol yönteminde olduğu gibi ufakta olsa hamile kalma riski vardır.

Doğum kontrol yöntemi uzman bir doktor ile birlikte karar verilmesi gereken bir yöntemdir. Halkayı her ay doğru günde takmazsanız veya halka vajinanızın dışında 2 günden fazla kalırsa gebelik ihtimaliniz artar.

Halkanın etkisinin bazı tipteki antibiyotikler, mantar önleyici ilaçlar ve sarı kantaron bitkisi kullanımında azaldığı kayıt edilmiştir.

Doğum kontrol halkası kimler için uygun?

Hormon içeriği başka hormon hapları ile olumsuz etkileşim sağlayabileceğinden doğum kontrol halkasını mutlaka bir doktora danışarak kullanmalısınız. 35 yaş üzerinde olup sigara kullanan kadınlar için uygun değildir.

Kan pıhtısı, irsi kan pıhtılaşma sorunu, damar iltihabı, meme kanseri, kalp krizi, inme, anjin veya diğer ciddi kalp sorunları, auralı migren, kontrol edilmeyen yüksek tansiyon, ileri şeker veya karaciğer hastalığınız varsa halka kullanmamalısınız.

Doğum kontrol halkası ne zaman işe yaramaz?

Çok nadiren de olsa halka bir anda vajinadan çıkabilir, bunun farkında olmak faydalı. Eğer halka çıksa bile 48 saat boyunca korur ancak yine de temkinli olmakta fayda var. Ancak 2 günü geçtiyse 7 gün boyunca prezervatif kullanmakta fayda var.

Google’da Ara