Ana sayfa » Duygusal zekanın evliliğe faydası
#İLİŞKİLER

Duygusal zekanın evliliğe faydası

Duygusal Zeka gelişiminin önemini uzmanlardan oldukça sık duymaktayız. Uzmanlara göre duygusal zekası gelişmiş çiftlerin evlilikleri çok daha mutlu. Böylece romantizmin bitmesi de söz konusu değil.

Yapılan araştırmalara göre; duygusal zekası yüksek olan çiftlerin sağlıklı bir ilişki yürütmekteki becerisi oldukça fazla. Bu çiftler birbirlerine karşı geliştirdikleri anlayış ve saygı gösterebilme yetenekleri ile mutlu ve sağlıklı bir evlik yaşıyorlar.

Duygusal zeka becerisinin gelişmesinde hiç bir yaş geç değil diyen uzmanlar, çiftlerin bunun üzerinde birlikte çalışmasını da öneriyorlar.

Tahammül azalıyor, ani çıkışlar artıyor

Mutsuz, tartışmanın bol olduğu, huzursuz evliliklerdeki artış oldukça fazla. Huzursuz bir evliliğin kaçınılmaz sonu olan boşanma da kaçınılmaz. Boşanma ve ayrılıkların yaygınlaşması ne yazık ki büyük umutlar ve hayaller ile evlenme kararı alan çiftleri bile düşündürmeye sebep olmakta.

Her iki tarafta evliliğin bitmemesi için çabalasa bile gerçek sorun saptanamadan biten evliliklerin de sayısı hiç az değil. Başlarda anlayışın hüküm sürdüğü evlilik, daha sonraları tahammülsüzlük dolmaya başlar.

Oysa sorunlar hakkında konuşulsa kadın ve erkek birbirinden uzaklaşmadan ve yabancılaşmadan yaşamaya devam edebilecekler.

İlişki terapistine

ihtiyacımız var mı?

Ortak noktaların azalmaya başlaması ile alışkanlığa dönüşmeye başlayan ilişki bir noktada çekici de gelmeyecektir. Duygusal zekası gelişkin çiftlerin gün içerisindeki rutinlerinde birbirleri ile ilgili olumsuz düşüncelerin seviyesini ayarlayarak artmasını engelliyorlar. Yani eşi ile ilgili onu rahatsız eden veya sinirlendiren durumları sıklıkla düşünüp, kafasında kurmak yerine aklından çıkartmaya gayret gösteriyorlar” diyor uzmanlar.

Onaylayın, Övün

Emek çift taraflı olduğunda evlilik uyum içerisinde ilerler. Birbirini tanımak ve bilmek çok daha yakın bir ilişki sağlar. Eşinin sınırlarını, hatalarını, meziyetlerini, hassasiyetlerini bilmek uzlaşmaya çok daha hızlı ulaşmayı sağlayacaktır. Bağlılık ve sevgilerini arttıracak önemsemeyi kaybetmemeleri gerekmektedir.

Anlaşmazlığı ertelemek üzerini kapatmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Sağlam temelli olmayan her yapı yıkılacaktır. Zamanla unutulacağını düşündüğümüz şeyler aslında ilerideki depremlerin çatlak tabanları olacaktır.

Sorunlar çözemeyeceğimiz duruma geldiğinde mutlaka bir evlilik danışmanına başvurarak bize ilişkimiz ile ilgili göremediğimiz açıları göstermesini denemeliyiz. Uzman yardımı, duygusal zekamızın gelişmesinde ve evliliğimizin mutlu devamında oldukça önemli bir adım olacaktır.

 

Kırmızı Kalp

Google’da Ara