Ana sayfa » Endişelerden kurtulma yolları
#İLİŞKİLER

Endişelerden kurtulma yolları

Endişelerden kurtulmanın yolları

Hayatımızı olumsuz yönde etkileyen en önemli faktörlerden biri de endişe! Peki bu olumsuzluğun farkındayken nasıl oluyor da bundan kurtulamıyoruz. Şöyle ki, dikkat etmediğimiz gözden kaçırdığımız çok nokta var.

Endişelerden kurtulma yolları neler?

Korkularını göz önüne al!

Hemen hepimizin duymaktan görmekten hatta düşünmekten korktuğu bir takım olaylar kişiler veya durumlar var.
Düşünme! Görmezden gel! Duymamaya çalış! gibi emir kipleri olayların ortadan yok olmasına neden olmuyor. Onu bilinç altınıza iterek anlık körlükler yaratıyor. Bunun yerine hoşuna gitmese de hepsiyle yüzleş. Güçlü olan sensin.

Gerçekçi olmakta fayda var

Yani kısaca gelecek ağrıya yatılmaz. Daha yaşamadığın bir olayın olumsuzluğu içinde olduğun takdirde işin zor. Bu tip düşünceler kaygıyı arttırdığı gibi, sizi ters etkilemekte en önemli rolü oynar. ‘Kesin başaramayacağım!, Bir aptal gibi görüneceğim!’ uzak durman gerekenler listesinin başında yer alıyor.

Kontrol etmekten vazgeç

Hayatta her şeyi kontrol altına alman tabi ki mümkün değil. Kontrolün dışında gerçekleşen olaylara üzülmektense neyi kontrole alabilirsin neyi alamazsın bunları ayır. Bu ayrım sonrası tüm odak noktan elinden gelebilen şeyler için olsun. Mesela bir ay sonra yapacağın sunum için gün gün çalış.

Bedensel egzersizler

Kaygı, endişe, huzursuzluk arınması için bedenen de rahatlaman gerekir. Kalp atışlarının artması, ellerinin titreyip terlemesi, ağzında kuruluk, midende bulanma hissi…. Tüm bu belirtiler senin endişeli halinin bir göstergesi. Bunun en güzel çözümü temiz havada kısa bir yürüyüş. Alacağın derin nefesler bedenen sakinleşmene neden olacak.

Google’da Ara