Ana sayfa » Ergenlikte neler hissedilir?
AŞK VE SEKS SÖZLÜĞÜ

Ergenlikte neler hissedilir?

Ergenlikte neler hissediliyor

Cinsel gelişim dönemine ergenlik deniyor. Hem fiziksel hem ruhsal olarak cinsel kimliğimizin oluştuğu zaman ergenlik dönemidir. Her genç arasında farklı belirtiler ve etkiler gösterebilen ergenlik dönemi genellikle kızlarda 10-14 erkeklerde 12-6 yaşları arasında gerçekleşir. Ergenlikte neler hissediliyor ve neler yaşanıyor konusu oldukça karmaşık görünen ancak sakin yaklaşılması gereken bir konudur.

Vücut yapısı, genler ve vücuttaki yağ oranı ergenliği etkilemektedir ve kişiden kişiye farklı olan etkiler bunlara göre değişim gösterir.
Ergenlik dönemi bazı rahatsızlıklar için semptomların artması ve mevcut rahatsızlıklarda artış şeklinde ortaya çıkabilir.
Normalden önce gerçekleşen ergenliğe erken ergenlik denir. Kızlarda görülme oranı erkeklere nazaran daha fazladır.

Ergenlikte neler hissediliyor?

Ergenlik hormonların en karmaşık olduğu dönemdir. Bu dönemde çocukluktan gençliğe adım atan kişi kafasında binlerce soru ile kendini garip bir boşlukta ve zaman zaman yalnız, anlaşılamayan kişi olarak görmektedir.

Vücutta ve zihinde yaşanan hızlı değişimin sebebi tamamen ergenliktir.

Korkulacak bir şey yok 🙂 Çocukluktan çıkıp gençliğe adım atıyorsun. Aklında sürekli “Kimse beni anlamıyor!” cümlesi var biliyoruz ancak inan etrafındaki herkes bu dönemden geçti ve seni anlıyorlar 🙂

Bu dönemi geçirmenin en iyi yolu özellikle ailen ile aklındaki her şey ile ilgili konuşmak 😉

Kırmızı Kalp

Google’da Ara