Ana sayfa » Erkeğin büyük sınavı; Andropoz
#İLİŞKİLER

Erkeğin büyük sınavı; Andropoz

Erkekler andropoz döneminde neler yaşar?

Kadınların menopoz döneminin farklı bir varyasyonu olan adropoz her ne kadar üzerinde çok konuşulmayan bir dönem olsa bile oldukça derin etkileri olabilen gerçek bir sınava dönüşebilir. Kemerleri bağlayın beyler! Andropoza giriyoruz…. Erkekler andropoz döneminde neler yaşar, neler hisseder ve andropozun belirtileri nelerdir öğrenelim.

Erkekler andropoz döneminde neler yaşar?

Erkeğin 45-50 yaş civarında girdiği andropoz döneminin iyi yönetilmemesi gerçek bir orta yaş bunalımına dönüşebilir. Andropoz dönemine giren bir erkeğin psikolojik, fiziksel ve hormonal değişimler yaşaması oldukça normaldir. Andropoz dönemini menopoz döneminden ayıran en büyük özellik üreme kapasitesinin devam etmesidir. Yani menopoz döneminde ve sonrasında doğurganlığı kaybeden kadının aksine andropoz dönemindeki erkeğin çocuğu olabilir.

Andropoz döneminin sağlıklı olarak geçirilmesi için alınması gereken bazı önlemler var. Ancak önce erkeğin andropoz dönemine girdiğini gösteren belirtilerin neler olduğunu bilmek gerekiyor.

Andropozun belirtileri neler?

Halsizlik hissi
Uyku düzeninde ve uyku kalitesinde değişiklikler
Kiloda artış
Bel çevresinde kalınlaşma
Güçsüz hissetme
Eklem yerlerinde ve kemiklerde ağrı
Sıcak basması
Konsantrasyon sorunları
Cinsel istek azalması
Ereksiyon sorunları
Gerginlik
An ruh hali değişiklikleri
Hafızada zayıflık

Andropoz teşhisi nasıl koyuluyor?

45-50 yaşına gelmiş, andropoz belirtilerini yaşayan bir erkeğin andropoza gerçekten girip girmediğini anlamanın en iyi yolu basit bir kan testidir. Erkekte androjen oranına bakılan bu kan testi sayesinde andropoza girip girmediği anlaşılabilir.
Androjen oranının düşmesi, andropoz döneminde yaşanan en önemli değişimdir. Test sonucunda uzman doktor önerisi ile hormon tedavisi uygulanabilir.

Andropoz dönemi geciktirilebilir mi?

Andropoz dönemini geciktirmek için izlenebilecek en iyi yol yaşam tarzındaki değişiklikler ile başlar. Beslenme ve egzersiz andropoz dönemini geciktirmenin en doğru yoludur. Kilo artışı ve yağlanmanın önüne geçmek için bazı gıdaları tüketmeyi tamamen bırakmak ve günlük egzersizleri aksatmamak, kemik ağrıları için gerekli vitamin desteğinin alınması, gerginlik nöbetlerini önlemek için rahatlatıcı aktivitelerde bulunmak faydalı olabilir.

Andropoz dönemindeki erkeklerin psikolojik olarak daha iyi hissetmesi için zihinsel rahatlama sağlayacak hobiler edinmeleri, kendilerine zaman ayırmaları ve doğa ile iç içe olmaları tavsiye edilir.

Andropoz döneminde neler yenmeli?

Adropoz dönemini sorunsuz ve sağlıklı atlatmak için önerilen besinlerin günlük gıda tüketimine dahil edilmesi faydalı olacaktır.

Kırmızı biber
Yaban mersini
Domates
İstiridye
Yeşil çay
Brokoli
Faydalı karbonhidratlar
Yağsız yoğurt
Yağsız süt

 

Google’da Ara