Ana sayfa » Erkeğiz diye depresyona girmiyoruz mu sanıyorsunuz?
#YAZARLAR Kadıntralog

Erkeğiz diye depresyona girmiyoruz mu sanıyorsunuz?

Erkek depresyonu

Yüz yılımızın en yaygın hastalığı depresyon. “Ay bana yaklaşma ben depresyondayım” demek kadınlara özgü gibi görünse de, erkeklerde depresyondan nasibini alıyor. Erkek depresyonu ve belirtileri kadınlarınkinden farklı semptomlar gösteriyor gibi görünebilir ancak bu erkeklerin depresyondan kadınlar kadar etkilenmediği anlamına gelmiyor.

Depresyondaki erkek aynen kadınlarda olduğu gibi mutsuz bir ruh hali, ilgide ve zevklerde kayıp, suçluluk hissi, öz güven sorunları, düzensiz uykular, iştah durumunda değişiklik, enerji kaybı ve konsantrasyon sorunları şeklinde ortaya çıkıyor.

Erkek depresyonu neden yaşıyor?

Yalnızca erkeklerde değil kadınlarda da depresyon fiziksel bir hastalık sebebi ile meydana gelebiliyor. Ancak bunun dışında maddi sorunlar, sorumluluklar, gelecek kaygısı, geçmişten gelen sorunların gün yüzüne çıkması, yalnızlık gibi sebepler de depresyon sebebi olabiliyor.

Erkek depresyonu farklı mı yaşıyor?

Erkekler ile kadınların çocukluklarından itibaren yetiştirilişlerindeki farklılıklar yaşamları boyunca geliştirdikleri tepkiler ve olaylara yaklaşımlarında etkili oluyor. Erkeğin depresyonu algılayışı ve etrafına yansıtışı bu anlamda farklılık yaratabilen bir durum. Çocukluğundan itibaren güçlü olması öğütlenen, ağlamaması konusunda uyarılan erkek öncelikle depresyonda olma ihtimalini kendine bile itiraf edemeyebiliyor.

Erkek depresyonu nasıl anlaşılır?

Erkek depresyonu yaşarken kadına nazaran çok daha fazla içine kapanabiliyor. Çünkü kadınlar birbirleri ile sürekli iletişim halinde olup, dertleşmeyi tercih ederken, erkekler sıkıntılarını içlerinde yaşamaya daha meyilliler.

Erkeğin depresyon döneminde içine kapanması alkol, uyuşturucu, iş yaşantısındaki olumsuzluklar, sertleşme sorunları, şiddet eğilimi gibi sonuçlara varabiliyor.

Erkek depresyonunun belirtileri neler olabilir?

Birdenbire veya zamanla ortaya çıkan mutsuzluk hali, endişe, yorgunluk hissi, güven kaybı, zevk almama, uyku sorunları, aile ve arkadaşlardan uzaklaşma, az konuşma, intihar ve ölüm konusunda imalarda bulunma depresyon belirtileri arasında.

Ancak unutmamak gerekiyor ki; depresyon tedavisi birçok farklı şekilde yapılabilen, hangi evre olursa olsun çözüme ulaştırılabilen bir hastalık. Yardım almak ve depresyondan çıkmak için hem geç değil hem de cinsiyet fark etmiyor.

Kadın, erkek fark etmeksizin insan olduğumuzu, yaşam boyunca bir çok zorlukla karşılaşabileceğimizi ve bunları herkesin yaşadığını aklımızda tutmak, yola devam etmekten korkmamak yeterli..

Kadıntralog

Add Comment

Yorum yapmak için tıkla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google’da Ara