Ana sayfa » Erkeklere PMS’i nasıl anlatırız?
Uzman Görüşleri

Erkeklere PMS’i nasıl anlatırız?

Erkeklere PMS’i nasıl anlatırız

Kadınların ergenlik çağının ortalarında başlayıp ortalama 50 yıl boyunca her ay 4-6 gün devam eden regl dönemi, regl döneminin bütünsel olarak yarattığı semptomları içeren PMS dönemi erkekler için ya şımarıklık, ya abartı yada saçmalık. Kadınlığın belki de en gerçek dönemlerinden biri olan PMS’i erkeklere anlatmak ne yazık ki kolay değil.

Uzman Psikolog Yasemin Aydoğdu’ya “kadınlar PMS döneminde neler yaşıyor”, “erkeklere PMS’i nasıl anlatırız” sorularını ve erkeklerin PMS’i nasıl anladığını sorduk.

Erkekler regl dönemini nasıl algılıyor?

Uzman Psikolog Yasemin Aydoğdu:
Bazı erkekler regl döneminde kadınların yaşadığı sıkıntıları abartılı ve aşırı davranışlar olarak algılıyorlar. Sıkıntılarını bahane olarak yaşadıklarını düşünüyorlar. Kadınların ani tepkileri anlamsız geliyor. Bunlar, erkeklerin regl döneminin içeriğini bilmemelerinden kaynaklanıyor.

Erkek kadının regl dönemine benzer bir dönem yaşar mı?

Uzman Psikolog Yasemin Aydoğdu:
Erkeklerde kadınlardaki gibi bu tip regl periyodu yoktur.

PMS’i erkeğe anlatmanın yolu nedir? 

Uzman Psikolog Yasemin Aydoğdu:
Erkekler regl dönemini deneyimlemedikleri için, kadınları bu dönemde anlayamıyorlar.

PMS, yani regl öncesi gerginlik sendromunun uluslar arası kullanılan ruh sağlığı kitabında yer aldığı söylenmeli ve belirtileri erkeklere anlatılmalıdır. PMS yani regl öncesi gerginlik sendromu bulguları kadınların yaklaşık % 90 ‘ında vardır.
Kadınların bu dönemde hormonal dengeleri değişiyor.

Bu da duygu durum değişikliklerine sebep oluyor.
Üzüntülü, ağlamaklı hissetme, aşırı duygusallık, gerginlik, çabuk kızma, bunalma, öfkelenme, depresyon, ağrılar ve aşırı yeme gibi belirtiler oluyor. Dolayısıyla kadınlar regl dönemlerinde, erkeklerin sakin olmasını, kadınlardaki bu hızlı değişimi kabul etmesini ve anlayışlı olmasını istemelidirler.

Kadındaki duygu değişimlerinin erkekte yarattığı durumu nasıl açıklıyorsunuz?

Uzman Psikolog Yasemin Aydoğdu:
Kadınların regl dönemindeki duygu değişimlerinde bazı erkekler kaçmaya çalışıyor. Bu duygu değişimleri karşısında ne yapacaklarını bilemedikleri için, kadınları daha fazla öfkelendirebilecek davranışlarda bulunabiliyorlar ve kırgınlıklar yaşanabiliyor. Bunun yerine kadına anlayışlı davranmaları beklenir. Erkekler bu dönemi kalıcı bir durum gibi düşünerek kadından uzaklaşmaya başlayabiliyorlar. Oysa bunun geçici bir dönem olduğunu, partnerlerinin aslında değişmediğini kendilerine hatırlatmaları gerekiyor.

 

Uzman Psikolog 

Yasemin Aydoğdu

yaseminaydogdu@ymail.com