Ana sayfa » Erkeklik hormonum çalışıyor mu ?
Erkeklere özel

Erkeklik hormonum çalışıyor mu ?

Testisten salınan testosterona erkeklik hormonu deniyor. Testosteronun yüksek orandaki bir bölümü vücutta proteine bağlı bulunuyor ve çok az bir bölümü ise serbest bulunuyor. Serbest olan bölüm vücudumuz tarafından kullanılan testosteron formu oluyor. Erkeklik hormonu bazı erkeklerde olması gerekenden daha az bulunabilir. Erkeklik hormonu nedir sorusundan çok erkeklik hormonum çalışıyor mu sorusu erkekler için daha merak edilen bir durumdur.

Erkeklik hormonum çalışıyor mu ?

Testosteron vücutta yalnızca cinsel istek ile ilgili etkileri göstermez aynı zamanda vücutta kıllanmaya, kas ve kemik yapısı üzerindeki farklıklara, ses tellerindeki erkeksi yapıya ve cinsel organın gelişmesi üzerindeki etkilere de sebep olur. Kalp sağlığı ve kan hücrelerindeki gelişim de bu sayede olur.

Testosteron hormonu kalp sağlığı, hafıza, kemik ve kas yapısı gibi konular için de oldukça önemlidir.

Erkeklerde testosteron hormonu eksikliğinin olduğunu yalnızca cinsel isteksizlik veya ereksiyon sorunları ile değil kadınlarda menopoz başlangıcında ve süresince görülen bazı belirtilerle de anlamak mümkündür.

Testosteron hormonunun eksikliği halsizlik hissi, sinirlilik, depresyon belirtileri, duygu durumunda değişiklikler, uyku sorunları ve heyecanlılık hali olarak ortaya çıkabilir.

 

 

Google’da Ara