Ana sayfa » Erken ergenliğin belirtileri
#CİNSELLİK

Erken ergenliğin belirtileri

Ergenliğe daha yeni alıştık nereden çıktı bu erken ergenlik demeyin! Kız çocuklarında 8 yaşından önce, erkek çocuklarında ise 8 yaşından önce yaşanan ergenlik uzmanlarca erken ergenlik olarak tanımlanıyor. Peki nedir bu erken ergenlik, belirtiliri nelerdir? Erken ergenliğin belirtileri nelermiş gelin hep birlikte bakalım…

Erken ergenliğin belirtileri

Elab Laboratuvarları Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Aytaç Keskineğe geçtiğimiz günlerde erken ergenlikle ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu.

Özellikle annelerin çocuklarla daha yakından ilgilenmesinden dolayı erken ergenlik belirtilerini önceden fark etmeleri gerektiğini belirten Keskineğe, çocuklarda yaşanan bu belirtileri bilinçli olarak gözlemlemeli ve gerekli durumlarda bir uzmana danışmaları gerektiğini vurguladı.

Ergenlik halk arasındaki tanımından biraz daha farklı olarak çocukların seksüel gelişim ve üreme fonksiyon kazandıkları, fiziksel değişimlere uğramaya başladı bir dönemdir. Çeşitli çoğrafik, psikolojik ve biyolojik koşullardan ötürü ergenlik yaşı her geçen gün biraz daha erkene çekilmeye başlamıştır.

13-14 yaş gibi başlayan ergenlik dönemi şimdilerde 10-11 yaşa kadar düştü

Erken ergenlik ise uzmanların deyimi ile kızlarda 8, erkeklerde 9 yaşında başlayan bir durum. Çocukların ergenliğe neden bu şekilde erken girdikleri henüz kesin olarak bulunamasa da yukarıda saydığımız etkenler oldukça etkili.

Beslenme alışkanlıklarının değişmesi, hormonlu gıdalar ve obezitenin hızla artmasının yanı sıra nadiren hormonel hastalıklar, tümörler de erken ergenliğin nedenlerinden birkaçı.

Doğru erkeği seçme rehberi

Peki belirtileri nelerdir?
Ergenliğin kızlardaki ilk belirtisi meme dokusunda yaşadıkları büyümedir. Bununla birlikte genital bölgede ve koltuk altında tüylenmenin olması ve en belirgin özelliği adet kanamasıdır.

Erkeklerde ise ilk belirti testislerdeki büyüme bununla birlikte penis büyümesi, genital bölgede ve koltuk altında tüylenme, seste kalınlaşma, vücuttaki kas artışı şeklindedir.

Erken ergenlikte ise çocuklarda başlangıçta aşırı bir uzama görülüyor. Ancak normallere göre bu uzama çok erken başlayıp sonra erken duruyor. Bundan dolayı da yetişkinlere göre daha kısa olmalarına sebep oluyor.
Bu semptomların iyi değerlendirerek gerekli görüldüğü ilk andan hemen bir uzmana danışılması gerekmektedir.

Çocuklarınızın yaşadığı diğer durumlar için bilgi almak istiyorsanız muayyengunler.com’daki haberlerimize göz atın…

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

Google’da Ara