Ana sayfa » Ertesi gün hapı nasıl kullanılır?
#ÜRÜNLER

Ertesi gün hapı nasıl kullanılır?

Ertesi gün hapı ne işe yarıyor?

Hiçbir doğum kontrol yöntemi kullanmaksızın cinsel ilişkiye girilmesi ve spermin vajina içerisine girmesi durumunda acil bir yöntem olarak kullanılabilecek olan ertesi gün hapı nasıl kullanılır sorusunun cevabından daha fazla bilinmesi gereken bir detay var ki o da; ertesi gün hapı tek başına bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Yani ertesi gün hapını sık sık almak kesinlikle sağlıklı bir seçim değildir.

 

Ertesi gün hapı nasıl kullanılır?

Yüksek oranda progesteron hormonu içeren hap, cinsel ilişki sonrasında olası gebelikten şüphelenildiğinde alınması gereken bir haptır. Ertesi gün hapı döllenmeyi zorlaştırma ve yumurtalığın rahime tutunmasına engel olmaktadır.

Kullanım sonraki günde mide bulantısı, baş ağrısı ve meme hassasiyeti gibi şikayetler olabilir. Ertesi gün hapları progesteron içeren  bir de progesteron ve östrojen hormonunu içeren olarak farklılaşır. Yan etkiler östrojen içerenlerde daha sık görülmektedir.

 

Gebelikten koruma oranı %75 civarında olan haplar cinsel ilişkiden 72 saat sonrasına kadar alınması gereken ancak ne kadar erken alınırsa o kadar etkili olacak bir yapıdadır.

Yılda 3’ten fazla alınması önerilmeyen ertesi gün hapı arka arkaya sıklıkla da kullanılmamalıdır. İdeal olan uzun süreli ve güvenli bir doğum kontrol yöntemini tercih etmektir. Doktorunuz sizin için en doğru olan gebelikten korunma yöntemini söyleyecektir.

Ertesi gün hapının yan etkileri nelerdir?

Kadınların %16’lık kısmında kusma, bulantı ve kanama gibi etkiler ortaya çıkmıştır. Ancak en sık rastlanılan durum adet dönemi düzensizlikleri olarak bilinmektedir. Farklı bir ilaç ile birlikte alınmadan önce mutlaka eczacı veya doktora danışmak gerekmektedir.

 

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

Google’da Ara