Ana sayfa » Eski sevgili bağımlılığı nasıl geçer?
#AŞK

Eski sevgili bağımlılığı nasıl geçer?

Eski sevgili bağımlılığı, ayrıldığımız ancak bir türlü kafamızdan veya hayatımızdan çıkartamadığımız sevgiliye olan tutkumuzdur. Bu durum genellikle karşı tarafın ilişkinin bitmesini istemesi, ilişkinin bitmesini kişinin kendisinin istemesine rağmen sonradan pişman olması, yaşadığı ilişkiden sonra hayatına bir başkasının girmemiş olması gibi durumlarda ortaya çıkar. Eski sevgiliyi hayatından tamamen çıkartmak ve irtibatı kesmek her zaman kolay olmayabilir. Üzerinden yıllar geçse bile, kişide bağımlı olduğu sevgili ile irtibatta olma isteği, dönemsel olarak mesaj yazma, arama, iletişime geçmek için başka insanları araya sokmak gibi davranışlarda bulunabilir.

Yaşanan ilişkiye dair anılar ve güzel hatıraları zihinde canlandırdıkça kişi o ilişkiyi yeniden yaşamak ve o zaman hissettiği duygulara geri dönmek isteyebilir. Bu durumda beyin geçmişte acı hatıralar olsa bile iyi olanları hatırlar ve buna odaklanır. Geçmişte yaşadığı ilişkiye o kadar bağlanır ki, yeni bir ilişkiye başlayamaz veya ona çok benzeyen birini arar.

Eski sevgili bağımlılığı nasıl geçer?

Eski sevgiliyi unutmak için yapılabilecek bazı bilimsel yöntemler mevcut. Eski sevgili bir tür eski alışkanlıktır, o alandan çıkmadıkça ona bağımlı olarak kalırız.

Başarı hikayesine odaklanın

Örnek bir başarı hikayesi her zaman motive edicidir. Daha önce bütün odağı bir kişide olan ancak o kişinin hayatından çıkması ile mutlu bir yaşama devam etmiş insanları örnek alın. Bitmiş bir ilişkisi sonrası hayatına başka biri ile çok uyumlu bir şekilde devam eden insanları gözlemleyin.

Kendine yeni uğraşlar bulmak her zaman etkilidir

Geçmişten gelen alışkanlıklardan kurtulmanın en iyi yolu şüphesiz yeni alışkanlıklar edinmektir. Bu bir hobi olabilir, bir kursa gitmek olabilir, mekan değişimi, taşınma, saçların modelini değiştirmek olabilir. Aynaya baktığınızda sürekli aynı kişiyi görmek ve gün içinde aynı şeyleri yapmak sizi geçmişten kopartamaz. Eğer bir türlü ne yapacağınızı bulamıyorsanız teknoloji çağında olduğumuzu unutmayın. İnternet üzerinden öğrenip eğitim alabileceğiniz bir sürü kurum mevcut. Bir blog yazmak, bir sosyal medya hesabını yönetmek, kendinize yeni bir iş kolu ve ek gelir yaratarak insanlar için faydalı olabileceğini düşündüğünüz şeylerde yer almak oldukça iyi gelecektir.

Stresten uzak durmak ve sağlığa odaklanmak

Kendinize hedefler koyun. Sağlıklı beslenmek, spor yapmak, yoga, pilates gibi ruh ve zihni aynı anda dinlendiren aktivitelerde yer alın. Uzun zamandır görüşmediğiniz arkadaşlarla bir araya gelmek onların hayatlarındaki değişimleri görmek iyi gelecektir. Adım atmak için doğru bir zamanda olduğunuzu kendinize hissettirin.

Google’da Ara