Ana sayfa » Estradiol hormonu yüksekliği ve önemi
#İLİŞKİLER

Estradiol hormonu yüksekliği ve önemi

Estradiol hormonu yuksekligi ne anlama geliyor

Estradiol hormonu, “estrojen” ya da “estradiol E2” olarak da bilinen bir tür kadınlık hormonudur.

Kadın vücudunda salgılanan temel 4 hormondan birisi olan estradiol hormonu, önemli etkileri bulunan bir östrojen niteliğine sahiptir. Bu tür östrojen hormonları erkek bünyesinde de bulunur ancak seviye olarak kadınlara göre çok daha az miktarlardadır.

Estradiol hormonu aslında tam olarak üreme çağına yani ergenliğe girmiş olan kadınların vücudunda en fazla miktarda bulunan hormon olarak bilinir. Bu dönemlerde her kadının dişilik özelliklerinin geliştirilebilmesi adına vücutta estradiol hormonu devreye sokulmaktadır. Bu sayede hem üreme sisteminin sağlıklı şekilde yapılandırılmasını sağlar hem de göğüslerin gelişmesine yardımcı olur.

Estradiol hormonu ne işe yarar?

Kadın vücudunda meydana gelen adet döngülerinde progesteron hormonuyla birlikte çalışan bu hormon yumurtalıklardan salgılanan bir hormondur ancak estradiol hormonu ayrıca sayı olarak da bakıldığında adet döneminin ilk yarısında vücutta önemli ölçüde artar.

Vücutta bulunan estradiol hormonu seviyesinin bazı durumlarda değişiklikler göstermesi, pek çok açıdan avantaj sağlayabilmektedir.

Estradiol seviyesinin en önemli avantajlarından biri jinekolojik konularda kadın bünyesinde oluşabilecek hastalıkların önceden teşhis edilebilmesini sağlamasıdır.

Yani rutin olarak yapılan jinekolojik tarzdaki muayenelerde bu hormonun seviyelerine bakarak hangi sorunların söz konusu olabileceği anlaşılabilir.

Hamile kalmak isteyenlerde estaradiol hormonuna neden bakılır?

Hamile kalmak isteyen kadınların bu hormonlarına bakılınca hangi dönemlerde en yüksek halime kalma ihtimallerinin olduğunu öğrenebilmesi mümkündür. Bazı durumlarda da estradiol hormonunun olması gereken seviyeden daha yüksek miktarda olduğu görülür ve bu durum başka sorunların belirtisi olabilir.

Estradiol hormonu değeri kaç olmalı?

Vücuttaki estradiol hormonlarının seviyeleri belirli durumlara göre yükselmekte ya da alçalmaktadır. Ancak yaş aralıklarına göre belirlenmiş, olması gereken estradiol hormonu seviyeleri de vardır. Buna göre bu seviyeler şu şekilde sıralanabilir.

0 ile 12 yaş arasında estradiol değeri: 2-18 pg/ml değerlerinde olmalıdır.

13 ile 15 yaş arasında estradiol değeri : 11-38 pg/ml değerlerinde olmalıdır.

16 ile 50 yaş arasında estradiol değeri :30-119/ml değerlerinde olmalıdır.

50 yaş ve üzeri yaşlarda estradiol değeri : 10-35 pg/ml değerlerinde olmalıdır.

Hamilelerde estradiol değeri : 10-35 pg/ml değerlerinde olmalıdır.

Estradiol değerleri neden yükselir?

Estradiol değerlerinde yükseliş bazen bir dizi sorundan kaynaklansa da bazen de görülen ek tedavilerin sonucunda ortaya çıkabilir.

Estradiol değeri kimlerde yüksek olabilir?

Örneğin; ölçüm yapıldığı süreçlerde bir kadın hormon tedavisi görüyorsa, o kadında estradiol değerlerinin yüksek çıkması normaldir.

Ergenlik dönemine daha erken giren kadınlarda da estradiol hormonunda yükseklik görülebilmektedir.

Yumurtalık kanseri gibi ya da böbrek üstü bezlerinde oluşan kanser gibi hastalıklar da bu hormon seviyelerinin yükselmesine neden olabilir. Estradiol hormonu yüksekliği bu hastalıkların belirtisi olabilir.

Bu hastalıkların yanında anoreksiya nervosa hastalığı olan ya da metabolizmasında hormon düzenleyici mekanizma doğru düzgün çalışmayan kişilerde de tam ters olarak estradiol seviyelerinde düşüklük gözlemlenir.

Bu tip durumlarda hem sağlık açısından hem de hamile kalma durumu açısından pek çok problem ortaya çıkabileceğinden, mümkün olan en kısa zamanda bu hormonun normal seviyelere gelmesi için tedaviye başlanmalıdır.

Estradiol seviyesinin düzenli olarak ölçülmesi önemlidir. Her kadın mutlaka 6 ayda bir veya en kötü senede 1 kere jinekoloğa gitmeli, gerekli tetkitleri yaptırmalıdır.

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

Google’da Ara