Ana sayfa » Evlenme kararı almaktan neden korkuyoruz?
#İLİŞKİLER

Evlenme kararı almaktan neden korkuyoruz?

Günümüz evliliklerinin boşanma ile sonuçlanması, 30’lu yaşların ortalarında olup kendi hayatını yaşamaya alışmış olmak, aile baskısı, daha önce bir evlilik yapmış olmak, çocuk sahibi olmak, ekonomik olarak kendini idare ettirmeye alışık olmak gibi sebepler evlenmekten korkma sebebi olarak ortaya çıkabiliyor. Uzun zamandır birlikte olduğumuz birinin bize evlenme teklif etmesi rüyalarımızı süsleyen bir his belki ancak iş ciddiyete binip, aileler devreye girip, prosedürlerle boğuşmaya başlayınca işler biraz değişebiliyor. Bunun dışında bir de sevgilisi evlenmek istemesine rağmen evlenmek istemeyen, aynı evde yaşamayı bile hayal etmeyenler var. Evliliğin bir fobiye dönüşmesinin sebeplerini ne olursa olsun, artık bir çok çift birlikte yaşamak ancak imza atmamak istiyor.

Evlenmekten korkma sebebi ve çözümü nedir?

Evlilikten korkmak genellikle acı bir tecrübeden kaynaklanır. Ancak her evlenmek istemeyen evlilikten korkuyor demek değil. Yani karşımızdaki insan bize ‘Seni seviyorum ama evlilik fikri bana göre değil’ dediğinde bizi sevmediğini, istemediğini, güvenmediğini veya bir gün hayatından çıkartmak istediğini düşünmek yersiz bir evham. Kaldı ki sırf sevgilisi istiyor diye istemediği bir şeye evet demek ne kadar sağlıklı olabilir.

Evlenmek istemeyen sevgiliye baskı yapmak doğru değildir. Evlilik iki insanın birlikte, aynı heyecan ve istekle karar vermesi gereken bir şey. Sürpriz bir evlenme teklifinde bile, gelecek tepki hesaplanmalıdır. Sonu ‘hayır’ cevabı ile biten bir evlilik teklifi her iki taraf için de sancılı olacaktır.

Evlilik, çocuk olmadığı sürece bambaşka dinamikleri olan, çocuktan sonra farklı bir şeye evrilen bir yapı. Bunun aksini savunmak çok zor. Yani aslında kiminle evlendiğin değil, kimden çocuk yaptığın asıl önemli olan. Çocukları olmadan boşanan çiftler birbirlerini hayatları boyunca görmek zorunda bile değil, ancak arada çocuk olması işleri tamamen değiştirdiğinden evlilik kararını çocuk için alan çiftlerin sayısı da gittikçe artıyor.

Evlenmeye karar vermeden önce yapılması gerekenler neler?

Evlenmeden önce sevgilinizi size gösterdiği yönleri dışında kalan yönleri ile de tanımaya çalışın. Onunla mutlaka 3-4 defa tatile gidin. İçki sofrasında, alkol aldıktan sonra, kendi arkadaş ortamında, onun ailesinin ortamında ve kendi ailenizin ortamında görün. Sizinle baş başa olduğundaki gibi mi gözlemleyin. Para, din, siyasi görüş, ideolojiler gibi konulardaki fikir ayrılıkları birlikteliklerde uzun vadede sorun çıkartabilir. Bu konularda aynı yöne baktığına, en azından aranızda uçurum olmadığına emin olun.

Evlenmeden önce uzun sohbetler yapmış, bir çok farklı konuda fikir alışverişinde bulunmuş olmayı aklınızdan çıkartmayın.

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

Google’da Ara