Ana sayfa » Evliliği kurtarma yolları nelerdir?
Herkes

Evliliği kurtarma yolları nelerdir?


Uzman piskilog Jeffrey Jensen Arnett’in Clark Üniversitesi’nde yaptığı bir çalışmadan çıkan sonuçlara göre yaşları 20 – 29 yaş aralığındaki bireylerin %86’sı evliliklerinin sonsuza kadar süreceğini öngördüğü sonuçları çıktı. Kalan %14’lük kısım evlenmeyi düşünmüyor ve bu fikre oldukça uzak. Bunun en büyük sebebi de etrafında gördükleri biten evlilikler. Bununla birlikte evliliği kurtarma yolları konusunda üretilen teorilerden hiç birinin işlemeyeceğine inanıyorlar.

Amerika Birleşik Devletleri Sağlık İstatistikleri Ulusal Merkezi’nin verdiği istatistikler %86’lık dilimin oldukça iyimser bir yaklaşımda olduğunu gösteriyor. Verilere göre son 10 yılda yapılan evliliklerde %40-45 oranında boşanma görülüyor.

Ancak uzmanlar evliliği devam ettirmenin sanıldığı kadar zor olmadığını, kötü giden evliliği kurtarmak için basit ancak çok etkili yöntemler olduğunu ve her evliliğin de kurtarılmak için çaba harcanmaması gerektiğini savunuyor. Bazı evlilikler iki kişinin yanlış verdiği bir karar ile yapılmış ve sürdürüldüğü sürece her iki tarafa da zarar veren kurumlar.

Evliliği kurtarmanın yolları nelerdir?

Ufak dokunuşlarla önemsediğini hissettirin

Pahalı hediyeler, büyük sürprizler göz boyamaktan başka bir şey değildir. Eşinizi mutlu etmenin en önemli ve ilk yolu onu önemsediğinizi hissettirmektir. Çok sevdiği ve sürekli giymek istediği bir kazağın farklı bir rengini almak, sevdiği bir yemeği pişirmek, ailesinden birinin doğum gününü hatırlamak, yorgun göründüğünde onun için bitki çayı hazırlamak gibi basit detaylar onu önemsediğini hissettirmek için iyi bir yoldur. Dinlemek, anlamanın ilk adımı. Size bir şeyler anlatmak istediğinde sözünü kesmeden ve eleştirmeden dinleyin. Siz önemsendiğinizi nasıl hissederdiniz bunu bir düşünün.

Tartışmalarınızda nazik ve sözcüklerinizde seçici olun

Yapılan araştırmalar evlilik sorunlarının %69’unun çözülememe sebebinin sorunu ele alış biçiminden kaynaklandığını gösteriyor. Ortada bir sorun var, ancak bu masaya nasıl yatırılıyor. Karşımızdaki kişi bizi suçlar şekilde yaklaştığında kendimizi kapatır, savunmaya geçeriz. Sorun olarak gördüğünüz şeyi eleştirel bir dille anlatmak yerine, onu anladığınızı, bunun ortak sorununuz olduğunu, birlikte üstesinden gelmenin yollarını aramak istediğinizi belirtin. En büyük tartışmada bile ekip ruhundan çıkmamak önemlidir. Yapılan araştırmalar 10 yılı aşkın evliliklerde iletişimin çok iyi olduğu gözlemlenmektedir.

Özel sohbet ve iletişim zamanlarınız olsun

Gündelik sorunlar, çocuklar ile ilgili konular, finansal konular sohbetinizin ana konuları olmasın. Elbette ortak yaşantınız ile ilgili konuları sürekli gündemde tutmak gerekecektir ancak sohbetleriniz yalnızca bunlardan ibaret olursa birbirinizden uzaklaşırsınız. Birlikte geçirdiğiniz özel zamanlar yaratmak iletişimi güçlendirir.

Özel günleri görmezden gelmeyin

Doğum günü, evlilik yıldönümü gibi günler zaman içinde önemini kaybetmemeli. Ancak özel günler yalnızca bununla sınırlı kalmamalıdır. Onun için özel olan bir günü hatırladığınızı bilmek eşinize kendini özel hissettirecektir. Bu bir hastalığı yenmek, iş yerinde elde ettiği bir başarı, tuttuğu takımın başarısı bile olabilir.

Aşk tek başına yeterli değildir

Uzun süreli ilişkileri ayakta tutan temel unsur aşk değildir. Zamanla sevgiye dönüşmesi, sadakat ve güven uzun süreli ilişkinin olmazsa olmazları. Birbirinize güvendiğinizi hissetmek ilişkiye olan bağlılığınızı arttıracaktır. Güvende hissetmediğiniz konuları yumuşak bir dille, ne hissettiğinizi tam olarak ifade ederek anlatın. Onun sizden neler beklediğini, beklentilerine cevap vermekten mutluluk duyacağınızı ifade edin.


Google’da Ara

Google’da Ara