Ana sayfa » Flört şiddeti mi o?
#İLİŞKİLER

Flört şiddeti mi o?

Uzmanlar ve kadın dayanışma toplulukları 13 – 26 yaş olarak ifade etse de flört şiddeti her yaştan kadının maruz kalabileceği, kaldığını fark etmeyeceği, içinden çıkamayacağını düşünebileceği bir döngüdür.
Flört şiddeti; ilişkide veya flört halinde olduğu erkeğin kadına cinsel, sözel, sosyal medya aracılığıyla rahatsız edici ve ısrarcı davranışlarda bulunması. Flört şiddetini nasıl anlarız diye düşünüyorsanız aslında çok zor değil.

Yani ilişki yaşadığımız kişi üzerimizde güç kurmak istiyor, istemediğimiz herhangi bir şeyi bize zorla yaptırmaya çalışıyor, istediğini yapmamamız halinde bize fiziksel veya sözel saldırıda bulunuyorsa flört şiddetine maruz kalıyoruz demektir.

Flört şiddetini nasıl anlarız? Flört şiddetine uğradığımı nasıl anlarım?

Birine aşık olmak, onu sevmek, onunla eğlenmek, onunla tensel temastan zevk almak, onunla birbirine yakışmak gibi durumlar bize istemediğimiz şeyleri yaptırmasına göz yummayı normalleştirmez.

Yani birlikte olduğumuz kişi giydiğimiz kıyafet, arkadaşlarımız, aile ilişkilerimiz, cinsel yaşantımız, kendimize ait parayı kullanışımız, gelecek ile ilgili planlarımız, iş yerimizdeki ilişkilerimiz, sosyal yaşantımız gibi konularda sürekli olarak fikir beyan ediyorsa, bizi aşağılıyorsa, kaba kuvvet, zorlama, tehdit gibi davranışlarda bulunuyorsa, kendimizi kısıtlanmış, değiştirilmeye çalışılıyor gibi hissediyorsak flört şiddetine maruz kalıyoruz demektir.

Fiziksel flört şiddeti nedir?

İlişkide olduğumuz kişi fiziksel olarak bize zarar veriyorsa, yani vurmak, itmek, çekmek, dürtmek, bağırmak, tokat, tekme, çimdik… benzer her türlü hareket şiddettir. Fiziksel flört şiddeti bir suçtur.

Cinsel flört şiddeti nedir?

Duygusal ilişki yaşadığımız kişi ile cinsel birlikteliğimizin olması gerektiği veya onun istediği şekilde bir cinsel temasın olması gerektiği düşüncesi tamamen yanlıştır. Cinsel birliktelik iki kişinin de mutlak rızası olarak yapılması gereken bir aktivitedir. Birlikte olduğunuz kişi size istemediğiniz bir şeyi yaptırıyorsa, zorunda bırakıyor veya terk etmek, ihanet etmek ile tehdit ediyorsa bu bir flört şiddetidir. Bedenimiz ve cinsel yaşantımız ile ilgili kararı yalnızca biz verebiliriz.

Flört şiddeti bir suçtur. Eğer flört şiddeti gördüğünüzü düşünüyorsanız mutlaka bir uzman ile, aile büyüğü ile görüşerek yardım alınız.

Kıskanç sevgiliye nasıl davranmalı?

Google’da Ara