Ana sayfa » Gamofobi bizi “Evet” demekten alıkoyuyor
#İLİŞKİLER

Gamofobi bizi “Evet” demekten alıkoyuyor

Gamofobi sebebi nedir?

Eski zamanlarda insanlara evlenmekten korkuyor musunuz diye sorsalar, Hayır cevabı alınabilirdi belki. Ancak bu yüzyılın insanı evlenmekten korkmanın ötesinde evlenme fobisine sahip. Yani gamofobi ile karşı karşıya. Gamofobi nedir, evlenme korkusu neden olur, evlenmekten korkmak normal mi sorularının kökeninde evliliğin anlamının değişmesi olabilir mi?

Gamofobi nedir, sebebi nedir? Evlenmekten korkmak normal mi?

Evlenmeye karar verip, hayatlarını birleştirmek isteyen çiftin ölüm bizi ayrana dek sözü her ne kadar mutluluk içerse bile içinde korkuyu da barındırıyor. Etrafında gördüğü olumsuz örnekler, yaşam alanları ve bireysel hayatlarına olan bağlılıkları, gelecek kaygısı, finansal sebepler… gamofobi sebepleri arasında. Ancak bunların hepsi akıllara “Daha önceleri kimse bunlar ile ilgili kaygılanmıyor muydu?” sorusunu getiriyor.

Yeni yüzyılın insanları bireyselliğin ön planda olduğu bir hayat yaşıyorlar. Artık ne kadın ne de erkek kendi hayatını şekillendirmek için karşı cinse ihtiyaç duymuyor. Yani kadın geçinmek için erkeğin parasına ihtiyaç duymazken, erkek yemeğini pişirebilmek için kadına ihtiyaç duymuyor. Ortak yaşam alanında olmak bu açılardan bakıldığında önemini yitiriyor.

Bireysel yaşamın bu kadar ön planda olduğu bu yüzyılda herkes kendi özgür alanını istiyor, kendi hayatını kurup istediği gibi şekillendirebiliyor. Bunun da ötesinde artık insanlar tek eşlilik konusunda eskiden olduğu gibi ısrarcı değil. Ömrünü tek bir kişi ile geçirmek, geçirmek için söz vermek yeni yüzyılın insanlarına göre değil. İşte bu yüzden artık lugatımızda gamofobi kelimesi de var.

Gamofobisi olan bir birey veya gamofobisi olan biri ile birlikte olan bir birey gamofobiyi atlatılması için ne yapabilir deseniz… ancak yaşayarak deneyimleyebilir deriz. Zira tüm ilişkiler birbirinden farklı ve bambaşka dinamiklere sahipler. Evlilikleri 2. Ayında kabusa dönenler de çok, yıllar boyu dengeli bir ilişki yürütenler de.

İşin sırrı birbirini anlamak, dinlemek, sınırlarını bilip empati yeteneğini geliştirmekte saklı.

Add Comment

Yorum yapmak için tıkla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

Google’da Ara