Ana sayfa » Gebelikten korunma yolları neler?
#CİNSELLİK

Gebelikten korunma yolları neler?

Gebelikten korunma yöntemleri

Cinsel ilişki sırasında hamile kalmamak için seçilen yöntemler ülkeden ülkeye ve yaştan yaşa değişim gösteren geniş bir yelpaze. Özellikle genç nüfusun içerisinde bulunduğu bir toplulukta yapılan araştırmaya göre çıkan sonuçlarda %45 hiç bir doğum kontrol yöntemi kullanmadığını söylüyor.

Gebelikten korunma yolları neler?

En sık kullanılan doğum kontrol yönteminin geri çekilme yöntemi olduğu saptanırken, modern korunma yöntemlerine henüz çoğunluğun alışamadığı görülmekte.
Tayland’lı gençler bir çok doğum kontrol yöntemini zaman kaybı olarak gördüğünden kullanmadıklarını belirtirken, İngiltere ve Norveç’li gençlerin bir çoğu o sırada içkili olduklarından korunmanın akıllarına gelmediğini söylemiş.

Latin Amerika’da yaşayan kadın ve erkeklerin büyük bir çoğunlu da cinsel ilişki sırasında korunmadan bahsetmenin doğru olmadığını ve bunu tercih etmediklerini söylüyorlar.
Peru’da en sık kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden biri regl sırasında ilişkiye girmek. Bu dönemde hamile kalınmasının imkansız olduğuna dair inanış oldukça fazla. Gençlerin bir kısmı da ilişki sonrası yapılan vajinal duş ile korunmayı tercih ediyor.
Dünyada meydana gelen 205 milyon gebeliğin üçte birinin istem dışı gebelik olduğu söylenirken, korunma yöntemlerinin doğru kullanılmaması ve yeterince ciddiye alınmaması buna sebebiyet veriyor.

Ülkemizde her sene 550.000 istenmeyen gebelik gerçekleşmekte ve bunların 285.000’inin sonucu kürtaj. Dünyada ise her sene 80.000 kadın bu sebepten hayatını kaybediyor.

Gençlerin modern ve etkili doğum kontrol yöntemleri konusunda bilinçlenmesi çok önemli. Kulaktan dolma doğum kontrol yöntemleri ne yazık ki etkili değil.

Doğru ve etkili doğum kontrolünü seçerek hem kendimizin, hem ilişkiye girdiğimiz kişinin hem de dünyaya ne şartlar ile geleceğini tahmin bile etmediğimiz bir bebeğin hayatı ile ilgili olumsuz durumların ortaya çıkmasını engellemiş oluyoruz.

 

Doğru ve etkili doğum kontrol yöntemini seçmek için mutlaka doktorunuza danışın.

 

 

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

Google’da Ara