Ana sayfa » Hpv nedir ve nasıl bulaşır ?
AŞK VE SEKS SÖZLÜĞÜ

Hpv nedir ve nasıl bulaşır ?

hpv nedir nasıl bulaşır

HPV , “Human Papilloma Virüs “denen bir virüstür. Cinsel yolla bulaşır. 100’den fazla farklı tipi vardır.  Siğil oluşturanlar “Düşük riskli HPV”, yüksek dereceli hücre çoğalması ve kanser oluşturanlar ise “Yüksek riskli HPV “ olarak adlandırılır. Hpv nedir ve nasıl bulaşır ?

Virüs genellikle alındıktan sonraki 2-3 ay içinde siğil oluşumuna yol açar. Bu siğiller en sık genital bölgede görülür. HPV vücuda alındıktan sonra yüzde 80-90’ı vücudun savunma hücreleri tarafından yok edilir.

Virüs vücuda girdikten sonra kanser oluşturma süreci 10-15 yıl gibi uzun bir süreyi bulabilir. Rahim ağzı kanserleri yanında vajina, dış genital anal kanserlere de sebep olmaktadır. Baş boyun kanserlerinde de HPV risk artışı yapmaktadır. Erkeklerde penis kanserlerinin gelişiminden de sorumlu olabilmektedir.

Hpv nedir ve nasıl bulaşır ?

Virüsün ana bulaşma yolu cinsel ilişkidir

Çok yaygın görülen HPV  cilt cilde temas yolu ile bulaşır, virüsün ana bulaşma yolu cinsel ilişkidir. Enfekte bir kişinin penis, skrotum (erkek yumurtalık torbası), vajina veya dış genital bölgesi ile temas sonucu bulaşır.  Oral yolla enfekte bir genital bölgeye temas edilmesi halinde de bulaşma olur. Prezervatif kullanmak önleyici olmayabilir çünkü virüs prezervatifle kaplı olmayan bir genital alandan da bulaşabilir.

Korunmada asıl etkili olan yöntem HPV aşılamasıdır

Bu virüsten korunmanın en önemli yolu tek eşliliktir. Çok eşli olunmasa bile eşlerden birinin daha önce HPV ile karşılaşması da HPV bulaşmasına yol açabilir. Korunmada asıl etkili olan yöntem HPV aşılamasıdır. Prezervatif bulaşmayı yüzde 100 önlemese de prezervatif kullanmak bulaşmayı belirgin olarak azaltır.

Aşılamanın HPV virüsü ile karşılaşmadan 9 yaş grubundan 27 yaş grubuna kadar 3 doz şeklinde yapılması önerilmektedir.

Google’da Ara