Ana sayfa » İhanetin altındaki realist sebepler
#İLİŞKİLER

İhanetin altındaki realist sebepler

Neden ihanete uğradım?

Uzmanlar bazı durumların ihaneti kaçınılmaz bir hale soktuğunu belirtiyor. Daha doğrusu şöyle söyleyelim, ilişkilerde yaşanan bazı durumlar karşısında ihanet riski artıyor. İhanetin altında yatan sebepler, neden ihanete uğradım sorusunun cevabını bulmak konusunda bize ışık tutuyor.
İhanete uğrayan kişi, özellikle de kadınlar, kendini suçlayıp yetersiz ve eksik görebiliyor. Ancak uzmanlara göre ihanete uğramanın eksiklik ile hiç alakası yok. Karşımızdaki kişinin ilişkide doyuma ulaşamadığı konularla ilgili samimi ve talepkar olmaması ihanetin en büyük sebebi.

Neden ihanete uğradım sorusunun realist cevapları…

Oksitosin eksikliği ihanet sebebi olabilir

Uzmanlar aldatmayı tetikleyen nedenlerden birinin oksitosin eksikliğinden kaynaklanabildiğini söylüyor. Sarılma hormonu olarak adlandırılan oksitosin aynı zamanda ilişkilerde güveni hissettiren ve korumaya yarayan bir etkiye sahip.

Oksitosin eksikliği ile ilgili yapılan bir deneyde evli birkaç erkeğe oksitosin enjekte edilmiş ve karşılarına çekici bir kadın getirilmiş. Bu durum karşısında, hormonu yeterince alan erkeklerin çekici kadınla aralarına belirli bir mesafe koymak için ısrarcı olduğu görülmüş. Yani oksitosin seviyesinin normallerde olması ihanet etme ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

İş seyahatleri ve yoğun çalışma ortamı ihanet sebebi olabilir

Çiftin birbirinden uzak kalmasına sebep olan, iş arkadaşları ile çok uzun saatler vakit geçirmek ve sosyal hayatlarının da bir kısmını iş arkadaşları ile geçirmek iş yerindeki kişiler ile yakınlaşmaya sebep olan kaçınılmaz bir durum. Kadınlar ve erkekler üzerinde yapılan bir ankette kadınların %13’ünün evliliklerinin 6. ve 9. Ayları arasında iş arkadaşlarından biri ile flört veya ilişki yaşadığını gösteriyor.

Sosyal medya ihanet sebebi olabilir

Sosyal mecralar hem eski sevgililerin ortaya çıkmasına imkan tanıması, hem insanlarla rahat tanışma imkanı sağlaması, hem de kendimizi olduğumuzdan farklı tanıtabilmemize imkan tanıması sebebi ile ihanet etmeye en elverişli ortamlardan biri olarak görülüyor. Sosyal mecralarda çok fazla zaman geçiren insanların geçirmeyenlere oranla ihanet eğilimlerinin, flört eğilimlerinin ve farklı bir hayat yaşama isteği duymalarının daha fazla olduğunu gösteriyor.

İç içe ve asosyal ilişkilerde ihanet görülebiliyor

Birlikte çok fazla zaman geçiren, ortak ve birbirinden bağımsız sosyal hayatlar yaşamayan çiftlerde ihanet ihtimali çok daha fazla oluyor. Ne kadar iyi anlaşıp ortak zevklere sahip olunursa olunsun bir süre sonra sürekli birlikte zaman geçirmek taraflardan biri için sıkıcı bir hale geliyor ve karşısındakinde merak ettiği, öğrenmek istediği veya cezbedici gelen bir nokta göremediğini fark edebiliyor. Bu durum farklı bir heyecan arama ihtiyacını doğuruyor ve ihanet kaçınılmaz olabiliyor.

İhanet bir alışkanlık olabilir mi?

Yapılan araştırmalar ihanet öncesi flört aşamasının ve ihanet sürecinin insanda yarattığı adrenalin hissinin bağımlılık yapabildiğini gösterirken daha önce ihanet etmiş birinin bunu tekrarlama oranının yüksek olduğunu gösteriyor. Erkeklerin

Yapılan  anketlere göre, eşleri ya da sevgililerini aldatan erkeklerin %75’inin arkadaşlarının da kendileri gibi aldatma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor.

Kırmızı Kalp

Add Comment

Yorum yapmak için tıkla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

Google’da Ara