Ana sayfa » İlişkide iletişim sorunları nasıl çözülür?
#İLİŞKİLER

İlişkide iletişim sorunları nasıl çözülür?

İlişkimizde elle tutulur bir sorun olmadığı bir dönemde bile iletişim sorunları yaşadığımız hissine kapılabiliyoruz.

İlişkinin uzun süredir devam etmesi “artık konuşacak bir şeyimiz kalmadı”, “zaten birbirimizin her şeyini biliyoruz” hissi yaratabildiğinden, zaman zaman “acaba ilişki tükendi mi?” veya “iletişimimiz kopuyor mu?” diye düşünebiliyoruz. Aslında olan sadece rutine düşmemiz. İlişkide iletişim sorunları yaşadığımızı düşünmemizin sebebi hayatımızdaki rutinler olabilir.

Birbirini tekrarlayan günler ilişkimizi sorgulamamıza ve hatta belki ayrılığı düşünmemize kadar giden uzun ve zehirli bir yol.

Sakın buna kanmayın.

İlişkide iletişim sorunları nasıl çözülür?

Kadın ve erkek birbirinden çok farklı rahatlama, deşarj olma, enerji depolama yöntemlerine sahiptirler. Kadınlar rahatlamayı konuşarak, anlatarak ve içini boşaltarak yaparken, erkekler kabuklarına çekilip sessiz kalmayı ve sorunlarını kendi içinde çözmeyi tercih eder.

İlişkide iletişim kurarken birbirimizin farklı ihtiyaçlarını görmek, anlamak ve karşımızdakinin de bizi anlamasına yardım etmek iletişim sorunlarını çözmek için önemli bir adımdır.

Rutini ortandan kaldırın

Her gün yaptığımız şeyleri sürekli yapmak yalnızca ilişkimize değil ruhsal olarak bize de zarar verecektir. Kendi hayatımızın rutininde farklılıklar yaratmak ruh halimizi değiştireceğinden ilişkimize de yansıyacaktır.

Ucu açık sorular sorun

İlişkide olduğumuz kişi ile sohbet ederken cevabı “evet” “hayır” “aynı” olacak sorular sormak dialogları kısırlaştırır. Belki eski moda ve çocukça gelebilir ancak birlikte oyun oynamak, farklı bir hobi edinmek, yeni bir şeyler öğrenmek, birbirine kitap okumak gibi aktiviteler ilişkinizde farklı pencereler açabilir.

Paylaşımı arttırın

Gün içinde başımıza gelen olumsuz durumları paylaşmak bize iyi geliyor gibi görünse bile, ilişkimize iyi gelmiyor. Yalnızca olumsuzluklara değil olumlu olaylara da odaklanarak bunlar hakkında konuşmak iyi gelecektir.

Teknolojiyi rafa kaldırın

Akşam birlikte geçireceğimiz 2-3 saatlik zamanı sosyal medya, telefonumuzdaki oyunlar veya televizyon karşısında geçirmek aramızdaki dialoğu kısırlaştırır. Bunun yerine sürekli açık olan bir radyo, günün konusunu belirleyip bunun üzerine sohbet etmek aramızdaki iletişimi güçlendirir.

Aylık gündemler belirleyin

Her ay için farklı bir gündem belirleyip bu konuda sohbet edebilir, toplumsal bir fayda sağlayacak girişimleri organize edebilirsiniz. Ortak bir amaç için birlikte çalışmak, kafa yormak, bilgi edinmek ilişkide iletişimi olumlu yönde etkiler.

Google’da Ara