Ana sayfa » İmkansız aşka koşmamız tesadüf değil
#AŞK

İmkansız aşka koşmamız tesadüf değil

İmkansız aşk neden cazip geliyor?

Kimine göre aşk harika bir duyguyken, kimine göre aşk acı dolu ve kaçılması gereken bir duygu. Herhalde hepimiz hayatımız boyunca en az bir defa aşkın sarhoşluğu ile mutluluk çığlıkları atıp, en az bir defa da aşktan avaz avaz ağlamışızdır. Acıtmasına rağmen engel olamadığımız aşk canımızı yaksa bile tadına doyulmaz bir duygu. Sanırım bunda hem fikiriz. Aşkı cazip kılan etkenlerden biri heyecan, özellikle imkansız aşk yani platonik, yaşanması toplum veya çevremiz tarafından kabul görmeyen aşklar daha karşı koyulmaz ve her zaman daha alevli oluyor. İmkansız aşk neden cazip geliyor, imkansız aşkı yaşamak canımızı acıtmasına rağmen imkansız aşktan neden kaçamıyoruz… hiç düşündünüz mü?

İmkansız aşka neden karşı koyamıyoruz? İmkansız aşk neden cazip geliyor?

Gizlilik, adrenalin, yasak olanın cazibesi kendimizi imkansız bir aşkın içinde bulmamız için yeterli sebeplerden. Masallara, filmlere ve romanlara konu olmuş imkansız aşkların akıllarda en fazla kalan aşk hikayeleri arasında olması da bu yüzden.

Aşkın zorluklar, imkansızlıklar ve acıların ardından kazanılmış bir zafer olması kadar, kaybedilen olması da muhtemel.

Romeo ve Juliet, La Celestina, Prenses Gelin, Don Juan Tenorio, Genç Werther’in Acıları ve aşk hikayeleri ve kalp kırıklıkları temalarıyla kaleme alınmış tüm edebi eserler bir araya gelmeleri mümkün olmayan aşıkları konu alan unutulmazlar arasında.

Aşkın emek isteyen, uğrunda acı çektikçe daha da güçlenen, zorluklarla sağlamlaşan bir kazanmışlık hali olduğuna bizi inandıran hikayeler kolaylıkla yaşanan bir aşkın ve sorunsuz bir ilişkinin “yetersiz” veya “sahici olmayan” olduğu hissi yaratması da garip bir yanılgı olarak kalmıştır.

Asla birlikte olamayacağımız birine neden aşık oluruz?

Acı çekmek insan için kolay bir his değil. Ancak söz konusu aşk olduğunda “onun” uğrunda acı çekmekten zevk alabiliyor hatta aşkın bu şekilde daha da güçlü olduğuna inanıyoruz.

Duygusal boşluklarımız bizi imkansız aşka itiyor hatta aşık olmadığımızı hissettiğimiz zamanlarda kendimizi yalnız, amaçsız ve mutsuz hissediyor olabiliriz.

Biri tarafından sevilmek, birine ait olduğunu hissetme isteği bizi aşık olma isteğine götürebiliyor. Platonik bir aşk yaşıyor olmak bile, acı vermesine rağmen, yaşam motivasyonu sağlayan bir tür tutunma hali.

 

Google’da Ara