Ana sayfa » Seks yapmaktan neden korkulur?
#CİNSELLİK

Seks yapmaktan neden korkulur?

Seks yapmaktan neden korkulur

Cinsel  ilişki ve sevişmeden korkmak  olarak ifade edilen genofobinin görüldüğü kişiler, bu gibi durumların ortaya çıkma ihtimalinde aşırı kaygı yaşamakta. Fiziksel herhangi bir sorunu olmamasına rağmen; panik atak olarak ifade edilen korku nöbetine varacak kadar büyük bir fobi haline gelebiliyor cinsel ilişkiye girme zorunluluğu.
Seks yapmaktan neden korkulur diye düşünebilirsiniz ancak bunun altında oldukça travmatik durumlar yatabileceği gerçeğini unutmamak gerekiyor.

Seks yapmaktan neden korkulur ?

Uzmanlar genefobinin yani seks yapmaktan korkmanın temel sebeplerinden birinin cinsel istismar ve cinsel taciz olduğunu söylüyor. Özellikle gençlik ve çocukluk döneminde cinsel tacize veya istismara uğramış kişilerin seksten, seks yapmaktan, cinsel herhangi bir temastan korkma ihtimali daha yüksek. Üstelik yalnızca kendisinin cinsel tacize uğramış olması, cinsel taciz ile ilgili korkunç hikayeler duymuş olması, çevresinde cinsel tacize uğramış birilerinin olması da yeterli.

Seks fobisi yani genefobisi olan kişi cinsel ilişki sırasında veya olası bir yakınlaşma durumunda aşırı bir korku hali ile birlikte nefes almakta zorlanma, çarpıntı, ölüm korkusu, terleme, titreme gibi pek çok endişe ile ilgili belirti yaşayarak, cinsel ilişkiden kaçıyor.

Aseksüel olduğumu nasıl anlarım?

Seks fobisi yani genefobisi olan kişi bir süre sonra duygusal bir ilişki urmaktan kaçıyor çünkü aşk ilişkisinin cinsellik yaşanmadan mümkün olmayacağı kanısına varıyor. Bu kanı yanlış değil ancak iyi bir uyum ve fobinin aşılmasına verilecek partner desteği ile tedavi birleştiğinde bunu aşmak zor değil. Yani genefobinin tedavisi mümkün.

İlişkide olduğumuz kişinin seks fobisi olduğunu düşünüyorsak onu korkutmadan, anladığımızı ifade ederek ve bunun utanılacak bir şey olmadığını hissettirerek yardımcı olabiliriz. Bir ilişki için seks, cinsel deneyimler, dokunmak ve birlikte haz almak olmazsa olmazdır ancak bir tarafın seks istememesi hatta bundan korkması tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Kişiler bazen tek bir kişiye karşı cinsel isteksizlik geliştirebiliyor. bu durum seks fobisinden farklı. Eğer daha önce seks deneyimi yaşamış ancak bir kişiye karşı isteksizlik veya seksten korkma tarzında bir yaklaşım varsa bu durum kişi özelinde gelişen bir vaka olarak görülür.

Vajinismus gibi cinsel ilişkiyi imkansız hale sokacak bir tepkime buna bir örnektir.

Kırmızı Kalp

Google’da Ara