Ana sayfa » Kadın ihanetinin iç yüzünde neler var?
#AŞK

Kadın ihanetinin iç yüzünde neler var?

İster kadın olsun ister erkek her insan ihanet karşısında hayal kırıklığı yaşıyor. Başka birinin kendisine tercih edilmiş olması her insan için yıkıcı ve oldukça acı verici. Hele aşıksa…
Peki ihanetin içinde aşk yok mu? Kadın neden aldatır, erkek neden aldatır, insan neden aldatır…

Aşk! Ne garip bir duygu. Yaşarken mantığın yerle bir olduğu, gözün hiçbir şeyi görmediği, her türlü riskin göze alındığı aşk. Başımızın tatlı belası.

İhanet her iki cins için de acı verici ancak biz şimdi genel olarak ihanetten değil, kadın ihanetinden bahsedelim istiyoruz.

Kadınlar neden aldatır? Kadınlar ne zaman aldatır? Kadın ve erkek ihaneti arasındaki fark nedir?

Malumunuz toplumumuz erkeğin ihanetini “çapkınlık” kadının ihanetini ise “ahlaksızlık” olarak resmediyor. Aslında bu yalnızca bizim toplumumuzda değil, birçok ülkede böyle. Yetiştiriliş itibarıyla kadın sadık, verici, suskun, kabullenen ve affediciyken, erkek ise dışa dönüş, talepkar, namus meselesi yapan, tatmin edilmeyi hak eden olarak kabul görmekte.

Gel gör ki ihanet, daha doğrusu yaşadığı ilişki sırasında başka bir kişi ile ilişki yaşamak söz konusu olduğunda kadın için durum dönülmez bir yol aslında. Kadın için özellikle cinsel ilişki duygusal bir bağı gerektiren bir eylemdir. Yani bir ihtiyaç değil bir sonuçtur.

Kadın aşık olduğu, hayatını devam ettirmek istediği, ona özel hissettiren, güvendiği erkek ile cinsel ilişkiye girmeyi tercih ettiğinden ihanet olarak anılan bu durum aslında bir kaçış, bir isyan ve bir tür vazgeçiş/seçiştir.

Zihinsel ihanet nedir?

Kadınların ihanet etmesi erkeklere göre daha zor, daha seçici ve en son nokta denebilir. Bir kadının yıllardır süren evliliği veya ilişkisini bitirmeye karar vermesi uzun sabırlar ve yutkunmalar sonucunda meydana geldiğinden çoğunlukla kadının ağzından “pişmanım beni affet” cümlesini duymak imkansız oluyor. Yani kadınların ihaneti aynı zamanda terk etmek oluyor.

Kadınların tek gecelik bir ilişki yaşamaları sonrasında itirafta bulunmaları da bu yüzden. Yaşadığı ilişkiyi gözden çıkartmış, belki karşısındakine belki bazen kendisine bu ilişkinin dönülmeyecek bir yolda olduğunu hissettirmek için ihanet ve sonra itiraf yoluna gidebilen kadın ihanetini erkeğin ihanetinden ayıran en önemli nokta da burada başlıyor.

Erkekler çoğunlukla ihanet sonrası pişmanlık, af dileme ve ilişkinin devamını isterken kadınlar için konu çoğunlukla kapanmış oluyor.

İhanet söz konusu olduğunda haklı, haksız aramak yerine yaşanan ilişkinin geldiği ve ihanet ile sonuçlanmasına giden yolda neler yaşandığına bakmak gerek.

Başka birine aşık olmak, ruhsal veya cinsel olarak farklı şeyler yaşamak istemek, yaşadığı ilişkiden memnun olmamak çok doğal. Ancak hem kadının hem de erkeğin hassas olması gereken en önemli nokta hem aldatılan hem de aldattığı kişi ile empati kurmaya çalışmaktır.

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

Google’da Ara