Ana sayfa » Kızlık zarı nedir?
AŞK VE SEKS SÖZLÜĞÜ

Kızlık zarı nedir?

Kızlık zarı nedir

Bize göre; belli bir yaşa gelmiş her kızın ilk duyduğunda oldukça şaşırdığı ancak daha sonra hayatının büyük bir kısmında duyup hatta muhattap olacağı fiziksel bir bölgedir. Kızlık zarı nedir, kızlık zarı nerededir ve kızlık zarının önemi nedir soruları ergenlik çağı sonrası en çok merak edilen şeyler. Ailelerin bilinçli yaklaşımı ile ergen yaştaki kıza anlatılması ve kültürel açıdan kızlık zarı konusuna değinilmesi gerekir.

Kızlık zarı nedir ?

Kızlık zarı diğer adı ile hymen (himen), ismini Yunan mitolojisinde Evlilik Tanrısı HYMEN’den almaktadır. Hem ülkemiz de hem de dünyanın çeşitli ülkelerinde kızlık zarına oldukça hayati anlamlar yüklenmiştir. Henüz evlenmemiş bir kızın, kızlık zarının bozulmuş (yırtılmış) olması durumu, evlilik dışı ilişkilerinin olmasına yorulur ve bu da onun namusuyla bağdaştırılır.

Kızlık zarının yırtılmamış olmasının belirtisi ise ilk cinsel ilişkide kanama olmasıdır. Bunun da adı bekarettir. Bir çok Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı ne yazık ki genç kadınların “kızlık zarı muayenesi” için kliniğe getirilmelerine ve böylece bazen küçük düşürülmeye varacak kadar aşağılanmalarına tanık olurlar.
Kızlık zarı ilk cinsel ilişki sırasında az miktarda kan gelmesi sonucunda “yırtılmış” olarak kabul edilir.

 

 

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

Google’da Ara