Ana sayfa » Klamidya nedir? Nasıl tedavi edilir?
#CİNSELLİK

Klamidya nedir? Nasıl tedavi edilir?

Klamidya kadınlarda görülen, cinsel yolla bulaşan ancak tedavisi neyse ki mümkün bir hastalık. Klamidya hastalığını fark etmek çok kolay değil ancak eğer semptomları dikkatli değerlendirirsek klamidya olduğumuz ihtimalini düşünerek bir doktora başvurmamız daha hızlı olacaktır. Klamidya nedir? Nasıl tedavi edilir? soruları oldukça sık sorulan sorular arasında.

Klamidya nedir? Nasıl tedavi edilir?

Bazı kadınlar sistit benzeri şikayetler ile doktora başvurduklarında aslında klamidya hastalığına yakalandıklarını öğrenmektedirler. Vajinal akıntı, akıntı renginde koyulaşma, karın altında ağrı bu şikayetlerden bir kaçı.

Klamidya tedavi edilmediğinde şiddetli ağrılara sebep olabilmektedir. Özellikle ilişki sırasında şiddetli ağrılar meydana gelebilmektedir. Klamidya hastalığı olan bir kadın regl dönemi dışında da kanama görebilir.

Klamidya tedavi edilmezse rahime sıçrayarak pelvik inflamatuar rahatsızlığına sebep olabilir. Bu da dış gebelik ve düşük yaşamamıza zemin hazırlayacak önemli bir hastalıktır. Cinsel ilişki sırasında korunmamak, anal seks, temizlenmeden yapılan oral seks ile bulaşır. Klamidya tedavisinde en etkili yöntem antibiyotik kullanımı olarak bilinmektedir.

Klamidya Nasıl Önlenir?

Prezervatif kullanmak Klamidya hastalığından korunmak için en iyi seçenektir. Genital temizliğe önem vermek gerekir. Tek eşlilik cinsel yolla bulaşan hastalıklar söz konusu olduğunda akla gelen ilk şeylerden biridir. Çok eşlilik yaşayan kişilerde, tek gecelik ilişki sırasında ve hijyenik olmayan ortamlardaki cinsel ilişkilerde klamidya türü hastalıkların ortaya çıkma oranı daha fazladır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ölüm ile sonuçlanabilmektedir.

Kırmızı Kalp

Google’da Ara