Cinsellik

Klitoris nerededir ve nasıl uyarılır?

Paylaşmak güzeldir ;)

Seks ve kadınlarda cinsellik denilince akla ilk gelen bölgelerden biri olan klitorisin yeri, ne olduğu, nasıl uyarılacağı ve G noktası ile farkı pek bilinmez. Önce klitorisi tanıyalım, ardından klitoris nasıl uyarılır onu açıklayalım.

Klitoris kelimesinin anlamı

Klitoris kökeni Yunanca olan bir kelimedir. Yunanca’daki ‘Küçük Tepe’ anlamına gelen ‘kleitoris’ kelimesinden gelmektedir.

Klitorisin şekli nasıldır ve klitoris nerededir?

Klitorisin üzerinde ve yanlarında dudaklar vardır. İsminden de anlaşılacağı üzere minik bir tepecik şeklindedir. Penisin kadındaki karşılığı olsa da penisten farklı olarak üzerinde idrar deliği bulunmaz ve boşalmayla ilgisi yoktur. Kadın cinsel organında klitorisin hemen altında idrar deliği, onun altında da vajina girişi yer alır.

Klitorisin büyüklüğü ne kadardır?

Klitorisin boyutları bedenden bedene göre değişir. Genellikle klitorisin boyu 4-8 santimetre aralığındadır. Klitoris büyüdükçe üzerindeki sinirler artar ancak bu durum daha fazla orgazm olacağınız anlamına gelmez. Klitorisin büyüklüğünün sebebi erkeklik hormonuyla ilgilidir.

Klitoris ne işe yarar?

Klitoris haz almaya yarar. Üzerinde ortalama 8 bin civarında sinir bulunduğundan aşırı hassastır. Bu rakam penisteki sinir sayısının iki katıdır. Klitoris tıpkı peniste olduğu gibi uyarılma esnasında kanla dolar, sertleşir ve büyür. Dışarıdan bakıldığında bu değişiklik gözle görülebilir boyuttadır. Dokunulduğunda uyarılan klitoristeki bu uyarı beyne ulaşır ve orada bu his hazza döner.

Klitoris nasıl uyarılır?

Klitoris nasıl uyarılır bilinmediği gibi klitorisin orgazm ve boşalma ile ne kadar ilgili olduğu da anlaşılamamıştır.

Seks esnasında vajinaya odaklanıldığı için klitoris göz ardı edilmekte ve dolayısıyla kadında orgazm veya boşalma sağlanamamaktadır. Penis boyunun çok önemli olmadığı söylemi aslında burada devreye girer. Bir erkek kadının klitorisini yeterince uyarır, nazik hareket ve oral seks ile kadını hazza ulaştırırsa penis boyu çok da önemli olmayacaktır. Ancak cinsel bilgisizlik sebebiyle seks penis-vajina ilişkisinden öteye gidemediğinde cinsel tatminsizlik yaşanır.


Paylaşmak güzeldir ;)

Add Comment

Yorum yapmak için tıkla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.