Ana sayfa » Kürtaj hapı kullananlar neler yaşıyor?
#CİNSELLİK

Kürtaj hapı kullananlar neler yaşıyor?

Kürtaj hapı kullananlar neler yaşıyor? Kürtaj hapı güvenli mi?

Gebeliğin sonlandırılmasında kullanılan kürtaj hapı kullananlar neler yaşıyor, kürtaj hapı ne işe yarıyor ve kürtaj hapı nasıl kullanılıyor sorularının cevaplarından önce bu tip ilaçların mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerektiğinin altını çizelim.

Medikal kürtaj, tıbbi kürtaj diğer bir adı ile kürtaj hapı hamileliğin erken döneminde kullanılan ve gebeliği sonlandırmak için tercih edilen yöntemlerden biri. İçeriğinde mifepriston ve mizoprostol adlı iki etken maddeyi içeren ilaçları kapsayan kürtaj ilacı doktor tarafından önerildiği takdirde kullanılmalıdır.

Doktor tarafından muayene sırasında verilen ve ilk hap olan mifepristonu gebelik, progesteron hormonunun normal şekilde gelişmesine ihtiyaç duyar. Mifepreston vücudun kendi progesteronunu bloke eder. Ayrıca antibiyotik de alınır.

6-48 saat içinde evde ikinci ilaç olan misoprostolü alınır. Bu ilaç, rahmi boşaltmak için kramp ve kanamaya sebep olur. Bu iki ilacın alınması düşük benzeri bir etki yaratır ve gebelik sonlanır.

Kürtaj hapı (düşük ilacı) işe yarıyor mu?

Oldukça etkili olduğu bilinen kürtaj hapı (düşük hapı) 8 hafta ve daha altındaki gebeliklerin sonlandırılmasında kullanılır. Kürtaj hapının başarı oranı %98 civarındadır. Düşük ilacının işe yaramaması durumunda kürtaj olmak gerekmektedir. Düşün hapını kullandıktan sonra mutlaka doktor muayenesi ve kan testi yapılması gerekmektedir.

Kürtaj hapını kimler kullanır, kürtaj hapı neden kullanılır?

Gebeliği sonlandırma tercihi ve sonlandırma şekli doktorun uygun görmesi ve onay vermesi durumunda kişisel bir tercihtir. Eczanede satılan ve kolayca ulaşılabilen kürtaj hapını doktor kontrolü olmadan almak mümkün ancak bu güvenli bir yol olarak görülmüyor. Kürtaj hapını kullanabilmek için öncelikle kesin olarak gebeliğin kaç haftadır devam ettiğini bilmek gerekiyor. Kürtaj hapı kullananlar düşük benzeri semptomlar gördüğünden, kanama olabileceğinden yalnız olmamaları, tanıdıkları birinin kürtaj hapı kullanımından mutlaka haberdar olması önerilir.

Kürtaj hapı etkileri neler?

Kürtaj hapı kullananlar semptomlarını kramp ve ağrı, büyük pıhtılarla ağır kanama, mine bulantısı ve kusma, ishal, baş dönmesi, yorgunluk, hafif ateş olarak belirtmektedir.

Kürtaj hapını kullandıktan sonra neler oluyor?

Düşük hapının kullanımı sonrasındaki etkileri kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle ağrı, kanama ve halsizlik belirtileri ortaya çıkmaktadır. Kürtaj hapı sonrası dinlenmek, hafif bir ağrı kesici kullanmak faydalı olabilir.

Kürtaj hapı kullanımı sonrası memede hassasiyet, ateş, kanama ve bulantı olabilir. Ancak bunların artması ve geçmemesi durumunda mutlaka doktor ile irtibata geçmek gerekmektedir.

Kürtaj hapı kullanımı sonrası duygusal dalgalanmalar olabileceği gibi, gebeliğin sonlanmasına dair pişmanlık, suçluluk gibi duygusal durumlar da görülebilmektedir.

Kürtaj hapı sonrası regl düzeni değişir mi?

Kürtaj işleminden sonraki birkaç hafta lekelenme ve kanama normaldir. Aynı durum kürtaj hapı kullanan kişilerde de görülmektedir. Ağır kanama geçene kadar ped kullanmak kanama miktarını daha iyi takip etmeyi sağlar. Kürtaj ve kürtaj hapı kullanımı yeni bir adet döngüsü başlatır, dolayısıyla kürtajdan sonraki 4-8h haftada regliniz dönemi normale döner.

Kürtaj hapı sonrası cinsel ilişki doktor ile görüşerek yapılması gereken bir aktivitedir. Kürtaj ve kürtaj hapı sonrasında düşük sonrasında olduğu gibi cinsel ilişki sırasında ağrı ve sancı oluşabilir.

Kürtaj hapının riski var mı?

Kürtaj hapı erken gebeliği sonlandırmanın en güvenli yollarından biri. Ancak gebeliğin haftasını bilmek, doktor önerisi ve kontrolünde almak elbette en güvenli yol. Kürtaj hapının risk yarattığı durumlar gebeliğin sonlanamaması, rahimde gebelik kalıntısının kalması yani düşük durumunun tam olarak gerçekleşememesi, kanamanın fazla olması, enfeksiyon, alerji gibi durumların ortaya çıkması şeklinde olabilir. Nadir de olsa hayati risk oluşturabilecek durumlar ortaya çıkabilmektedir. Kürtaj hapı sonrası ateş düşmemesi ve yoğun kanama durumunda mutlaka doktora başvurulması gerekiyor.

KırmızıKalp

 

Add Comment

Yorum yapmak için tıkla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google’da Ara