Ana sayfa » Mutlu olmanın yolları neler?
#İLİŞKİLER

Mutlu olmanın yolları neler?

Mutlu olmanın yolları neler?

Sıkıcı bir hayat yaşıyoruz. Sevgilimizden ayrıldık. Bankalara borçlarımız var. Ailemizle aramız iyi değil. Tüm bu şartları göz önüne alırsak mutlu olmamız imkansız. Değil! Tabi ki de mutlu olabilir, sadece bunun için biraz bakış açımızı değiştirmeliyiz.

Sevgi diye bir şey var, bizi tatmin eden zevklerimiz var, eğlenecek pek çok alan, kimseler var. Klişeleşmek istemiyorum ama uyum sağlayarak doyurucu bir hayat mutlu bir hayat yaratmak elimizde.

Öncelik ne istediğin!

İsteklerini belirlemenin tam zamanı. Mesela mutlu olmak istiyor musun? Cevap evet ise seni neyin mutlu olduğunun bir listesini çıkartmalısın. Aslında amaç mutluluğun ne olduğunu bulman.

İnsan ilişkilerin!

Uzmanların (ki bu uzmanların tam olarak kim olduklarını bilmiyoruz ama güzel ve başarılı araştırmalar yapanlar) yaptığı araştırmalar gösteriyor ki sosyal ilişkilerinle (Yani insanlarla kurduğun diyalog) mutluluk arasında doğrudan bir bağ var. Hatta öyle ki senin kurtuğun ilişkiler sonrasında yaşadığın mutluluk yakın çevrene ve ordan da diğerlerine yayılıyor. Bir mutluluk virüsü bulaştırıp yayabilirsin.

Yaşının etkisi!

Yine macera dolu Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre yaşlı Amerikalıların gençlere oranla daha mutlu oldukları saptanmıştır. Demekki neymiş yaş aldıkça hayatında seni mutsuz eden faktörelerin de farkına varıyorsun ve mutlu olmak adına daha kesin adımlar atıyorsun. Araştırmaya geri döndüğümüzde gençlerde biriken duyguların çoğunluğunun öfke, kaygı, parasal sıkıntı, sıkıcı ve sorunlu ilişkilerin doğurduğu depresyon, gelecek belirsizliği olduğu görülmüştür.

Ekonomik durumun!

Ne kadar çok paran varsa o kadar mutlusun değil tabiki ama ekonomik bağımsızlığına ermiş bir insanın hayatında köklü mutluluklar oluşmaktadır. Bu durum senin bağımlılığını azalttığı için özgüven ve özgürlük katar.

Aile etkisi!

Ellerinde büyüdüğün insanlardan kopman uzun bir süre aldığı için, keza seçerek birlikte yaşamayı göze aldığın insan ile de hayatının büyük bölümünü geçirdiğin için senin mutluluk anlayışının önemli bir kısmını onlar belirler. Orada yaşadığın huzur, güven ve anlayış mulululuğuna kalıcı etki sağlar.

Fiziksel durumun!

Konu önemli! Bir çok yerde duymuşsunuzdur herhangi bir uzvundan (kol, bacak, el…) mutlu olmadığı için onu aldırmak isteyen insanları… Genelde “manyak mı bu yaa” dediğimiz bu insanların tabiki tıpta bir adı var ancak nasıl mutlu olacakları konusunda göstermiş oldukları çabayı da görmezden gelemeyiz. Kilo vermek, kilo almak, saç kestirmek, boy uzatmak (topuklu ayakkabılarla) sizi mutlu edecekse onu da belirlemek gerekir. Kendini mutlu edeceğin fiziksel koşulları sağlamalısın.

Koşullar az çok bu şekilde.Kendinde arayıp bulman gerekenana başlıkları dillendirdim. Fazlası da var. Ama onları da sana bırakıyorum. Bir düşün bakalım nasıl mutlusun.

Google’da Ara