Ana sayfa » Neden sana güvenemiyorum?
#İLİŞKİLER

Neden sana güvenemiyorum?

İkili ilişkilerin temel taşlarının başında güven geliyor. “İnsan güvenmediği biri ile birlikte olabilir mi?” demeyin, evet olabilir.
İlişkinin başlarında bir güven sorunu olmasa bile, bir süre sonra güven kaybolabilir ancak ilişki bir türlü bitemez, devam eder.

Olmaz demeyin. Haydi ama dürüst olalım. Güvenmediğiniz biri ile ilişki yaşamaya devam etmediniz mi hiç?

Peki şunu sorsam; ilişkide güvensizliğin sebebi her zaman karşı taraf mı sizce?

İlişkide güvensizliğin sebebi nelerden kaynaklanıyor?

Hiçbir ilişki bitmek için veya öylesine başlamıyor. O veya bu şekilde bir umut yükleniyor, üzerine hayal kuruluyor ve elbette güven duyuluyor. “Bu adam/kadın beni kırmaz, yarı yolda bırakmaz” diye düşünülüyor.

İlişkilerde güvensizlik ilişki süresince yaşanan ihanet, başkası ile flört, yalan gibi durumlardan kaynaklanıyor. Ancak bazı durumlar var ki, işin içinde bunlardan hiçbiri yoksa bile güvensizlik başlıyor.

 

İlişkide olduğumuz kişiye güvenmemek kendimiz ile mi ilgili?

 

Mevcut ilişkimizde güvenimizi kıracak hiçbir sebep olmamasına rağmen kıskançlık krizleri yaşamamız ve “Sana Güvenmiyoruuuuum” diye avaz avaz bağırmamızın geçmiş ilişkilerimiz ve kendi içsel hesaplaşmalarımız ile doğrudan ilişkisi var.

Daha önce ihanete uğramış olmak, terkedilmekten korkmak, özgüvenimizdeki eksiklikler, partnerimizin dışa dönük haline karşılık bizim içe kapanık halimiz, aileler ile olan ilişkiler, partnerimizin sosyal çevresi ile olan ilişkilerimiz hepsi birer tedirginlik olarak çıkabiliyor karşımıza.

Yaşadığımız ilişkiyi ve birlikte olduğumuz insanı hayatımızın neresine koyarsak koyalım, insanın kendi benliği ve varoluşu ile yeterli hissetmemesi bu tip durumlara sebep olabiliyor. Onsuz yoluna devam etmek istememek, kafasında senaryolar üreterek terkedilmekten korkmak, artık beğenilmediği veya sevilmediğini hissetmek kişiyi karşısındakine güvenmemeye kadar götürebiliyor.

Oysa güven önce kendimize, yaşadığımız hayatın içinde kendimizi koyduğumuz yerin sağlamlığına bağlı. İnsan kendisi ile barışık ve kendi başına yetebilir olunca, ilişkide güven sorunu veya kaybetme telaşı da yaşamıyor.

Öyle değil mi?

Google’da Ara