Ana sayfa » Öpüşmekle hastalık bulaşır mı?
#CİNSELLİK

Öpüşmekle hastalık bulaşır mı?

Öpüşerek bulaşan hastalıklar

Öpüşmek cinselliğin başlangıcını simgeleyen ve en duygusal eylemlerinden biri. Çiftin birbirine hissettiği çekim ve sevginin ifade şekli olan öpüşme beraberinde bir çok hastalığı getirebilecek bir açık kapı aynı zamanda. Öpüşmekle hastalık bulaşır mı, öpüşmek zararlı olabilir mi ve öpüşürken bulaşan hastalıklardan nasıl korunmalıyız konularında bilinçli olmak gerekiyor. Masum bir öpücük tedavisi zor hastalıklara sebep olabiliyor.

Öpüşmekle hastalık bulaşır mı?

İnfeksiyöz mononükloz öpüşmekle bulaşabilir

‘Öpücük hastalığı’ olarak bilinen infeksiyöz mononükloz hastalığı tükürük yoluyla bulaşan hastalıkların başında geliyor.
En fazla ergenlik döneminde görülen öpücük hastalığı farklı yaşlarda da ortaya çıkabilmekte. Öpücük hastalığı virüsünün belirtileri; ateş, boğaz ağrısı ve lenf düğümlerinde şişlik. İnfeksiyöz mononükloz teşhisi hastanede yapılacak bir kan testi ile belirlenmektedir.

Sitomegalovirüs öpüşmekle bulaşabilir

Öpüşmek ile bulaşan hastalıkların en yaygınlarından biri sitomegalovirüs. Bu hastalık cinsel temas, kan transferi ya da vücut sıvılarının direk teması ile bulaşabilen bir hastalık bu yüzden öpüşürken bulaşma oranı çok fazla. Sitomegalovirüs teşhisinin koyulabilmesi için kan örneklerine ihtiyaç var.
Hastalığın direk bir tedavisi olmadığından genellikle ilaç kullanımı gerektirmiyor, hastanın hijyen alışkanlıklarını değiştirmesi hastalığı önlüyor.

 

Diş eti iltihabı öpüşmekle bulaşabilir

Dişte oluşan iltihaplar dişleri ve ağız boşluğunu etkiler bu da sürekli olarak bakteri üretimi anlamına geliyor. Diş eti iltihabının belirtileri dişlerde kanama, kızarıklık ve şişkinliktir. Dişteki iltihap ve diğer sorunların başka bir belirtisi de ağız kokusudur.

 

Streptotokal  farenjit öpüşmekle bulaşabilir

Streptotokal farenjit önemsenmesi gereken bir boğaz enfeksiyonu. Bu enfeksiyona sahip kişi ile öpüşmek enfeksiyonun bulaşmasına sebep olabilir. Enfeksiyonu geçiren kişinin hapşırması ile bulaşabilen virüsün belirtileri baş ağrısı, ateş, şişkinlik, boğaz ağrısı ve tahriş. Boğaz kültürü yapılarak teşhis edilebilir.

 

Uçuk öpüşmekle bulaşabilir

Oldukça sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olan uçuk öpüşme yolu ile bulaşabilen herpes (hsv) virüsüdür. Uçuğun belirtileri boğaz ağrısı, lenf düğümlerinde şişlik ve üç günden fazla süren ateş olarak sıralanabilir.

Öpüşmeden önce yapılması gerekenler neler?

Diş temizliğine dikkat etmek,

Diş fırçalarken fırça, macun kullanmak

Düzenli olarak iş ipi kullanmak

Gargara yapmak

Yılda bir defa diş kontrolüne gitmek

 

 

 

Add Comment

Yorum yapmak için tıkla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir