Ana sayfa » Öpüşürken kapanan gözler boşuna kapanmıyor
#AŞK

Öpüşürken kapanan gözler boşuna kapanmıyor

Öpüşürken gözleri kapatmak gerekir mi?

6339Yalnızca romantik filmlerde gördüğümüz değil bizzat deneyimlediğimiz bir gerçeklik olan öpüşürken gözleri kapatma eyleminin sebebini hiç düşündünüz mü? “ Öpüşürken gözler kapatılmalı mı , böyle bir kural mı var, ben kapatmak istemiyorum” diyebilirsiniz. Ancak seks terapistleri ve psikologlar öpüşürken neden gözlerimizi kapatıyoruz sorusuna bilimsel bir açıklık getiriyor.

Öpüşürken gözler kapatılmalı mı?

Psikolog Sandra Murphy ve Psikolog Polly Dalton’un öpüşürken gözlerin kapatılması konusunda yaptığı araştırma sonucunda duygularımıza ve hislerimize odaklanmamız çıkmış.

Gözlerimiz açık olduğu sırada beynimizin içinde gerçek duygularımıza odaklanmamız daha zor oluyormuş. Bunun yanında dikkatimiz dağılıyormuş ve öpüşürken dikkatimizin dağılması yaşadığımız bu cinsel deneyimden aldığımız keyfi de düşürüyormuş.

Yani öpüşürken gözlerimizi kapatmamızın en büyük sebebi romantizmin tadını çıkartmak. Bunu istemsiz olarak yapmamız da oldukça ilginç

Dalton ve Murphy öpüşürken gözleri neden kapattığımız konusundaki araştırmalarına katılan gruba farklı harfleri bulma görevini vermiş.
Katılımcılar farklı harfleri araştırırken ellerine de hafif bir titreşim uygulanmış. Katılımcıların gözleri ve beyinleri meşgul olduğu için, ellerindeki titreşmeyi pek fazla hissetmemişler.

Benzer şeyi öpüşme sırasında da yaşadığımızı söylüyorlar. Gözlerimiz açık olduğunda dikkatimiz dağılıyor ve romantik öpücüklerimiz de büyüsünü kaybediyor.

Kırmızı Kalp

 

Add Comment

Yorum yapmak için tıkla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google’da Ara