Ana sayfa » PMS nedir?
#CİNSELLİK

PMS nedir?

PMS nedir?

Adet Dönemi Öncesi Sendromu‘nun ingilizce ve kısaltılmış haline PMS diyoruz. Uzun hali ise; Premenstruel Sendrom. Regl oplmadan önce yaşadığımız tüm iniş çıkışlar, tatlı krizleri, gerginlik, ağlama krizleri vs için kullanılan ifade PMS.

Yani kızlar arasında PMS’teyim dediğiniz anda… herkes neden bahsettiğini anlayabilir.

Erkeklerin ise bu durumu anlamasını zaten beklemiyoruz 🙂

PMS her kadından farklılık gösteren bir dönem. Aynı zamanda bir kadın her ay farklı türde PMS’ler yaşayabilir. Bazı aylarda daha duygusal, bazı aylarda ise daha gergin olabiliriz. Bazen etrafımzıda kimsyi istemezken bazen sürekli kalabalık içerisinde kalmak isteyebiliriz.

Biraz zor ve karmaşık zamanlar geçirdiğimiz doğru 🙂

PMS bir hastalık değil. Dolayısı ile PMS tedavisi diye bir şey de yok. Ancak PMS döneminde yaşadıklarımızın bizi daha az etkilemesi için bazı yöntemlere başvurabiliriz.

 PMS nasıl kolay geçer?

Vücudunuzu ve kendinizi tanımak PMS döneminde oldukça yardımcı olacaktır. Örneğin normalde ağrılı regl dönemi geçiriyorsanız bu konuda önceden önlemlerinizi alarak gafil avlanmamış olursunuz. Örneğin biri ile randevunuz varsa bu tarihlere gelmemesini sağlayabilirsiniz.

Adet dönemi öncesi karar almamaya ve büyük sözler vermemeye dikkat edin. Duygularımız bu dönemlerde tam tersine döndüğü için yanlış kararlar verme ihtimalimiz oldukça yüksek.

 Beslenmene dikkat etmelisin

PMS döneminde iyi beslenmek özellikle kaybediyor olduğun enerjin için çok önemli. Tuz tüketimine dikkat etmen gerektiğini aklında tutmalısın. Bazı kadınlar PMS dönemine fazla yemek yeme hatta abur cubur yemeye yönelir ancak bu dönemi daha da zorlaştıracaktır. Çünkü şişkinliğin arttığı dönemde hafif şeyler yemek her zaman daha iyi hissettirir. PMS dönemi belirtileri kadından kadına değişen bir durumdur. Alkol ve kafeinden uzak durmanın adet öncesi kramplarına iyi geldiğini gösteriyor. Bunların yerine bitki çayları gerçekten birer hayat kurtarıcı.

PMS döneminde süt ve yoğurt tüketimini biraz arttırmak da iyi olacaktır.

Biraz gevşemek faydalı olacaktır

Kramplar ile savaşmanın en etkili yollarından biri sıcaklık. Özellikle belini, karnını ve ayaklarını üşütmemeye özen göstermelisin. Seni mutlu edecek bir kitap okumak, keyifli bir film izlemek iyi gelebilir. Eğer evde bir evcil dostun varsa ona sarılıp uyumayı da deneyebilirsin 🙂

Stresten ne kadar uzak durursan o kadar iyi olur.

 

Kendini desteklemeye ne dersin?

C ve B vitamini PMS döneminde oldukça faydalı. Bunu elbette bir doktora danışarak yapmanı tavsiye ederiz.

Kendini şımartmayı sakın unutma

Adet öncesi dönemde ılık duş, hafif masaj gibi yöntemler oldukça rahatlatıcı. Unutma ayda bir kaç gün kendini şımartmanın kimseye zararı yok 🙂

Google’da Ara