Ana sayfa » Psikolojik şiddetin belirtileri
#İLİŞKİLER

Psikolojik şiddetin belirtileri

Duygusal şiddeti tanımlayan bir çok ifade vardır. Şiddet denilince insanın aklına kaba kuvvet, hakaret ve yüksek ses geliyor ancak karşımızdaki kişi bize tek bir mimik ile bile duygusal şiddet uyguluyor olabilir. Bu yüzden belki farkında bile değilsiniz ama psikolojik şiddete uğruyor olabilirsiniz. Psikolojik şiddetin belirtileri hayatınızın içine çok yavaşça yayıldığından fark edemiyor olabilirsiniz. Bir çok kişi psikolojik şiddet içeren davranışları karşısındakinin onu sevdiği için yaptığı şeyler olarak görür. Ancak durum hiç öyle değil. Özellikle ikili ilişkilerde çok yaygın olan duygusal şiddette kişi partnerine hakaret, küçümseme, alaycı yaklaşım, tehdit, zaaflarını kullanma, suçlu hissetmesine sebep olma gibi eğilimlerde olabilir.

Bu durumda benliğinizin farkında olmalı ve hak etmediğiniz durumlara karşı önleminizi almalısınız.

Psikolojik şiddet kişinin yaşam motivasyonunu düşüren ve ruhsal sorunlara yol açan oldukça ciddi bir konudur.

Psikolojik şiddetin belirtileri neler?

İlişkide olduğunuz kişi insanların yanında sizi rencide ediyor ve sert bir dille eleştiriyorsa, yaptığınız hiçbir şeyi beğenmiyor ve bozuyorsa, hoşlanmadığını bilmesine rağmen sizinle ilgili espiriler yapıyorsa, zaaflarınızın olduğu konularda (örneğin kilonuz, kemerli burnunuz) dalga geçiyorsa duygusal olarak şiddete uğruyorsunuz demektir.

Birlikte olduğunuz insanın hayatınızı kontrol altına almaya çalışması da bir psikolojik şiddettir. Yetişkin bir birey, etik kurallar dahilinde kendi kararlarını verebilir. Ancak partneriniz tüm kararları sizin adınıza alıyorsa duygusal şiddete maruzsunuz demektir.

Size özel olan konuların sizden habersiz başkaları ile paylaşılması, habersiz özel fotoğraflarınızın çekilmesi, hoşlanmadığınız halde partnerinizin ısrarcı cinsel birliktelik talepleri birer tacizdir.

Google’da Ara