Ana sayfa » Regl döneminde cinsel ilişki zararlı mı?
Cinsellik Kadınlar

Regl döneminde cinsel ilişki zararlı mı?


Regl döneminde çiftlerin aklındaki en en yaygın soru ‘cinsellikle’ ilgili olanlar. Peki sanıldığı gibi regl döneminde sevişmek zararlı mıdır?

Şimdi çiftlerimizin belkide en sıkıntılı dönemlerinden biri de güzel kızlarımızın regl dönemidir… Hormonlar tavan yapmıştır, sevişmek isterler ee tabi partner dünden razı ama akıllarda tek bir soru var! Regl döneminde sevişmek zararlı mıdır?

Regl döneminde sevişmenin sağlık açısından herhangi bir sakıncası yoktur. Regl döneminde sevişmenin zararlı olduğu bilgisi toplumda yayılmış ancak aslı astarı olmayan bir bilgidir. Bunun altında yatan sebep ise bu dönemde kadınların ‘kirli’ görülmeleridir.

Tıbbı açıdan bakılınca regl döneminde seks herhangi bir sağlık sorununa sebep olmamaktadır. Aksine adet döneminde seksin adet dönemi semptomlarına iyi geldiği söylenmektedir.

Orgazm esnasında salgılanan endorfinin doğal ağrı kesici etkisi yaratırken, mutluluk verici etkisi vardır. Orgazm, krampları, depresyon belirtilerini ve baş ağrılarını geçirmesiyle bilinir.

 

Ancak regl döneminde seks yaparken dikkat etmen gereken şeyler var bunları sakın gözardı etme:

 

  • Regl döneminde yapılan seksin ‘hamileliği kesin olarak önlediği’ yalanı seni büyük bir hayal kırıklığına uğratmasın.Dikkat et gerekli önlemlerini yine al!
  • Regl döneminde güvenli ve daha hijyen bir seks için duşu tercih edebilirsin. Hem senin için hem de partnerin için daha rahat olacaktır. (Çok şiddetli sekse karşı da temkinli olun. Her pozisyon için aynı komforu sağlayamayabilirsiniz.)
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan ve virüslerden korunmak için partnerin prezervatif takması önemlidir. İhmal etme!