Ana sayfa » Regl olunca neler yaşanır?
#CİNSELLİK

Regl olunca neler yaşanır?

Regl olunca neler yaşanıyor?

Regl dönemi, adet dönemi her kadının ergenlik çağı ile birlikte başlayan aylık dönemlerde meydana gelen vajinal kanama durumudur.

1- Kızlar kaç yaşında adet (regl) olmaya başlar?

Her genç kızın adet görme yaşı değişkenlik göstermektedir. Erdenlik çağı 11- 14 yaş aralığında değişmekte olup ortalama yaş aralığı olarak 11-14 yaş gösterilir ancak 10 yaş ve öncesi regl görmekte mümkün olduğu gibi hormonlar ve genetiğin bu durumda rolü çok fazladır. Adet döneminin başlangıcı ve adet süreci kızlarda genellikle annelerininki ile benzer seyretmektedir.

2- Adet (regl) belirtileri nelerdir?

Regl olmadan önceki belirtiler hem kadından kadına farklılık gösterir hem de aynı kadında her regl dönemi öncesinde farklı semptomlar görülebilmektedir. Regl dönemi öncesinde en sık görülen rahatsızlıklar; sivilcelenme, göğüs, karın ve baş ağrıları, gerginlik, mod değişiklikleri ve iştah azalması veya artması olarak tanımlanmaktadır.

3- Adet kanaması kahverengi olabilir mi?

Regl dönemindeki kanamalarda zaman zaman renk değişimleri meydana gelebilmektedir. Bazı kadınlarda özellikle adet döneminin başlangıcında kahverengi tonlarına yakın bir kanama gözlenebilir. Kahverengi kanama akıntının yavaşlığını işaret etmektedir.

4- Adet dönemindeki ağrılar nasıl dindirilir?

Regl sancısını gidermek için hem medikal hem de doğal bir çok yöntem vardır.

Regl dönemlerinde
üşütmemeye özellikle dikkat edilmelidir. Sıcak kompresler, bitki çayları, ve meditasyon oldukça etkilidir.

5- Adet kanaması ertelenebilir mi?

Regl dönemini farklı sebeplerden dolayı ertelemek isteyebilirsiniz. Örneğin regl dönemine denk gelen önemli bir iş toplantınız veya seyahatiniz olabilir. Bunu sağlamak için bazı geciktirici ilaçlar vardır. Ancak adet geciktirici ilaçları almadan önce mutlaka bir sağlık uzmanına danışmanızı öneririz.

6- Düzensiz adet görmek ne anlama gelir?

Regl döneminin genel döngüsü 28 günde bir olarak ifade edilmektedir. Ancak stres, mevsimsel değişiklikler, kilo gibi faktörler bu dönemde gecikmelere veya erken regl olmaya sebep olabilir. Genç kızlık döneminde düzensiz olan adetler yaş ilerledikçe rutinine oturur ve düzenli hale gelir.

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

Google’da Ara